2010. május 30., vasárnap

Érettségi tételek2085.

1. Fekete Pákó betelepülése, majd kiűzetése Magyarországról.

2. Győzike vagyonosodása és az etnobiznisz összefüggései.

3. Fejtse ki részletesen, hogyan kúrta el Magyarország sorsát Gyurcsány Ferenc miniszterelnök!

4. Ismertesse részletesen a századforduló médiájának egyetemes kultúrtörténeti alkotásait ( Big Brother, Való Világ, Fókusz, Aktív, Dáridó, Fásy Mulató), és azok pozitív hatásait a kor társadalmának szellemiségére, intelligencia szintjére.

5. Anettka és a kozmosz közti viszony a XXI. században.

6. Döntse el, melyik évben volt nő, és melyik évben volt férfi Terri Black!

7. Magyarország sztárjai a XXI. Században: Fekete Pákó, Győzike. Jelölje térképen, mely kontinensre kellett volna visszavándorolniuk?

8. Balázs Vs. Mónika show. Melyiknek volt a nagyobb nézettsége, és közerkölcsformáló hatása?

9. A Barátok közt szappanopera 102542. részének részletes bemutatása a XXI.század végén! Ismertesse bizonyos szereplők sorozatbéli életrajzát. Mint pl. a Tilda-karakter evolúciója (1-51-ig)

10. Miért részesíti előnyben a roma többségi társadalom az idegen hangzású keresztneveket? (Eszmeralda, Rozalinda, Izaura, Pamela, Szamanta, ill. Vinettú, Szándokán, Hoszéármándó, Ronáldó, Maradona)

11. Ki volt Kiszel Donatella édesapja? Válassza ki, és húzza alá a megfelelő személy nevét:
- Mr. Sylvester Stallone
- Kondor Csaba Úrhölgy
- Az ismeretlen katona (akcióban eltűnt)
- Az igazi Fantomas

12. Kelemen Anna metamorfózisának ismertetése, munkásságának kultúrtörténeti elemzése.

13. Ismertesse Kocsor Zsolt (egykori művésznevén: Kozsó) nemzetközi elismertségének (Nobel-békedíj, Grammy-díj, Szívárvány Zászló-érdemrend) okait, és pályafutásának főbb állomásait.

14. Mikor halmozott fel világrekord méretű államháztartási hiányt Magyarország?
A: 2005
B: 2006
C: 2007

15. Melyik hazai mestermű vált a világörökség részévé a XXI. század közepén?
- Kiszel Tünde Donatellácska naptársorozata
- A 4-es metró frissen átadott, Panama-díjas első szakasza
- A Chuck Norris híd
- Schobert Norbert Update Enciklopédiája.

16. Mikor vezették be Magyarországon az Eurót?
A: 2077
B: 2079
C: 2082

2010. május 27., csütörtök

a zeneszerzők pedig zenét SZEREZnek... 1.

Nem kívánok még polemizálni azon, jó-e, vagy sem, ha a komponisták "idegen tollakkal ékeskednek". De önmagában érdekes, ki milyen dallamban ismeri fel sikereinek zálogát.

* * * * *

Az utóbbi idő egyik leghátborzongatóbb felismerése Süsü indulója volt. Bár Csukás István is jelzi, hogy egyfejű sztárunk történetét idegen ötletből írta, a főcímdal bizony erősen egy Willie Mitchell ihletésű darab.
Az idén január 5-én 82 éves korában elhúnyt soul, R&B, rock and roll, punk és funk stílusban alkotott zenei producer és rendező. A '70-es évek egyik legnépszerűbb és legismertebb Memphis-i előadója volt.A zenész 8 évesen kezdte meg zenei tanulmányait. Olyan jól trombitázott, hogy a középiskolában már egy big band kiemelkedő muzsikusa volt. Később egy saját combó zenekart alapított.
Nemsokára a híres HI Recordshoz szerződött, és ez élete egyik legsikeresebb időszakasza volt.
A '80-as években saját kiadót alapított.
Az új évezredben Al Green zenésztársával több nagyszerű felvételt rögzítettek. Legutolsó albuma 2008-ban jelent meg Best Domn Fool címmel.

* * * * *

A debreceniek közül sokan ismerik az 1981-ben alakult Karikás együttest. Zenéjük alapja az eredeti paraszti muzsika. Gyűjtöttek népzenét Erdélyben, Moldvában, Baranyában, éa természetesen szűkebb hazájukban, a Hajdúságban is. Újszerű hangzásokra, ritmikára, kontraszthatásokra törekszenek. Keresik a ritka, szép szövegváltozatokat, mert úgy érzik, hogy a népdalok szövegei a mai világ számára is örökérvényű igazságokat közvetítenek. Közben egyértelműen tiszteletben tartják a dallam jelentőségét.
A zenekar alapítói: Barbócz Sándor, Hegedűs Csaba, Tóth Gábor, hozzájuk csatlakozott Tóthné Dénes Anikó, Juhász Erika, Erményi István és Rőmer Ottó - aki szerintem az ország egyik legjobb prímása.
Rőmer Ottó személye meghatározó volt. Tagja volt a zeneművészeti főiskolásokból alakult Délibáb együttesnek, akik az eredeti népzene mellett sajátos stílusú feldolgozásokat is játszottak. Muzsikált a szintén debreceni diákokból szerveződött Gereben együttessel is, akik szintén nagyon izgalmas feldolgozásokat játszottak az akkor táncházas körökben nem túl népszerű citerán. Rőmer Ottó addigi zenei tapasztalatai nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy kialakuljon a Karikás egyéni stílusa. Ez az egyéni hangzás legfőképp abban nyilvánult meg, hogy sajátos, rendkívül színes hangszerelésben játszották az autentikus népi dallamokat.
1991-ben Rőmer Ottó helyére Kálmán Péter került, aki 1993-ig volt tagja a zenekarnak. Ezt követően gyakorlatilag nem működtek, ám hivatalosan mégsem oszlott fel az együttes. Legjobb tudomásom szerint mostanság megint együtt muzsikálnak.
Felvételeik közül az én kedvencem a Kövecses víz közepibe, DJ Bootsie-é pedig az Átokdal, melyből egy remek feldolgozást készített Horseriders Toward the Abyss címmel.
A magyar dj első szólólemezén található számot a CSI: Miami helyszínelők sorozat készítői találták megfelelőnek egy jelenet felturbózására. Solymosi Vilmos saját bevallása szerint a rap zene magyarosításával próbálkozik. A magyar zenei életben 14 éve jelen lévő dj az Árral szembennel került be a köztudatba. 1995-96-ban megnyerte a DMC bajnokságot, DJ-ként évekig koncertezett Yonderboi-jal, állandó tagja a Zagar zenekarnak, és 2004-ben jelent meg első saját albuma.A dj is kísérletező alkat, koncertjein a zenészek élőben kísérik.lemezein pedig emberi hangot is mixel, akár archív felvételeket is. A zenék összerakását egyedül készíti el, és a kész anyagot mutatja meg alkotótásrainak. A zeneírást a lábdobokkal, a pergővel kezdi - meglátása szerint az egész műfajban a dob már majdnem egy fél szám. Amúgy teljesen ódivatú programot használ az íráshoz.

* * * * *

Mindenki ismeri a Monti csárdást, de azt kevesen tudják, hogy ez Vittorio Monti szerzeménye 1904-ből. A zeneszerző hegedűre, mandolinra vagy zongorára álmodta meg szerzeményét, nemrég ennél extrémebb feldolgozás áldozata lett az örökzöld: Lady GaGa slágerébe csempészték be pár ütemét.
Stefani Joanne Angelina Germanotta
24 éves Grammy-díjas amerikai énekesnő, dalszövegíró. A New Yorki Egyetem művészeti részlegén zenét tanult, de félbehagyta tanulmányait és éneklésbe kezdett, és Britney Spears-nek, a Pussycat Dolls-nak kezdett el dalszövegeket írni. Ebben az időszakban több bárban is fellépett mint go-go táncosnő és közben drogproblémái is voltak.
Első lemeze két éve jelent meg, és az ezt követő két kislemeze szintén nemzetközi sikereket ért el. Már világkörüli turnéja is volt, így nem csoda, hogy a Time magazin a világ 100 legnagyobb hatású embere közé sorolta.Az énekesnő él-hal a divatért, és Donatella Versace a múzsája. Gagának természetesen van egy saját kreatív produkciós csapata, ami a sztár ruháinak jelentős részét készíti, színpadi kellékeket gyárt, és Gaga hajkölteményeit álmodja meg.
"Amikor zenét írok, mindig arra gondolok, milyen ruhában akarom majd előadni. A célom a mindent összefogó előadó művészet, a divat összeolvasztása a zenével."

* * * * *

A rendszerváltás előtt külföldön szinte csak a Muzsikás volt az egyetlen ismert magyar zenekar. Betyárnóta című szerzeményük az amerikai Sixteen Horsepower csapatot ihletett meg.A denveri alternatív banda keresztény szövegeket zenésített meg 2005-ös feloszlásukig. Zenéjükben a folklór és rock elemek keverednek.

* * * * *

A Zanzibár Lehetek a... című igazán jól sikerült slágere erőteljes hasonlóságot mutat a refrén tájától a Skid Row zenekar In a Darkened Room számával.

A Skid Row egyike az utolsó amerikai heaví metal együtteseknek. A zenekart 1986-ban alapította a basszusgitáros Rachel Bolan és a korábban a Bon Joviban muzsikáló Dave "The Snake" Sabo, akik egy lemezboltban ismerték meg egymást. Első sikerüket 1989-ben érték el, aztén számos slágert írtak, melyek közül a legnépszerűbb a Youth Gone Wild lett. Turnékörűtjuk során a Szvjetunióba és Japánba is eljutottak. Sikerük azonban inkább botrányos, zajos volt, főleg a frontember Sebastian megmozdulásai miatt: üveggel dobta meg a közönséget, vagy közfelháborodást kiváltó pólóban jelent meg a színpadon, „AIDS kills fags” felirattal.Az 1992 táján jött új zenei hullám megásta e műfaj sírját, és '95-ben még kiadták a Subhuman Race-t, de a siker már nem volt olyan átütő, végül a tagok közötti személyes nézeteltérések vezettek a zenekar 1996-os feloszláshoz.
Néhány év önálló próbálkozás után Rachel és Dave 1999-ben úgy döntöttek, új életre keltik a Skid Row-t, de ezúttal új énekessel.

* * * * *

Nem én találtam ki, de Christina Aguilera új száma, a Woohoo nyomokban egy kis Kovács Katit tartalmaz.
A dal eredeti szerzője, Koncz Tibor elmondta, hogy "Aguilera egy mintát, egy a
pró dallamtöredéket használt fel dalához az én szerzeményemből, ez ismétlődik magas hangon. Azt nem tudom, miként került az amerikaiakhoz az Add már, Uram az esőt!, de az irántunk érzett elismerésként tekintek arra, hogy az énekesnő forrásként megjelölte azt. Annál is inkább, m
ert aki csak úgy meghallgatja Aguilera számát, biztosan nem ismer rá benne a miénkre".
Aguilera Nicki Minaj rapperrel közösen énekeli a nótát, és a kísérőfüzetben feltüntette, hogy az Kovács Kati dalából tartalmaz részleteket. TEHÁT EZ NEM FELDOLGOZÁS!!!
Érdekes, hogy Kovács Kati 1972-ben éppen ezzel a számmal nyerte meg a táncdalfesztivált, és bemutatása idején hosszú forró, száraz idő után országos esőzés következett Magyarországon.Christina Maria Aguilera 30 éves amerikai popénekesnő és dalszövegíró. A félig ecuadori származású sztár apja tábornok volt a hadseregnél, édesanyja pedig zongoraművésznő, aki az ifjúsági szimfonikus zenekarral egész Európát bejárta. Christina 18 évesen már a fél világot megismerte, hosszabb-rövidebb ideig élt Japánban, Floridában, Texasban és New Jerseyben, mielőtt Wexfordban végleg letelepedtek. „Mióta az eszemet tudom, mindig arra vágytam, hogy a színpadon állhassak” – vallotta egy interjúban.
A televízióban először a Star Search program jelöltjeként mutatkozott be, majd a Disney Channel kis sztárja volt 1993-'94-ban. Zenei karrierjében fontos év 1994, ugyanis ekkor készítette elo Japánban Keizo Nakanishivel az All I Wanna Do című duettet. Az énekesnő lemezszerződést kötött az RCA Records-sal, miután elkészítette a Mulan c. rajzfilm betétdalát, mely Golden Globe jelölést is kapott. 1999-es első nagylemezével egy csapásra ismertté vált, ezt követően latin pop albuma és számos duett hozta meg a világhírt.
Miután átvette kreatív irányítását, második nagylemezének csodás dala, a Beautiful hatalmas siker lett. Aguilera harmadik stúdióalbuma soul, jazz és blues elemeket tartalmazott, mely megjelenését követően pozitív kritikát kapott. Az énekesnő negyedik nagylemeze Bionic címmel a napokban jelent meg.
2005-ben fogadott örök hűséget Jordan Bratmannek, akitől egy gyermeke született.

2010. május 25., kedd

ma érkezett

Eddig azt hittem, hogy dörzsölt vagány vagyok, akit nehéz átverni, különben reggelenként több tonnát emelek, tehát a testi kondíció jól hat a szellemiségre is.
Nem gondoltam volna, hogy csúnyán hülyére vehetnek olyan emberek/?/ akik harmad annyi ideig sem jártak iskolába, mint én.
Május 11-én, kedden reggel történt. Az egyik növendékemet vártam otthon egy soron kívüli ének órára. Utána készültem be a Rádióba dolgozni.
Csöngettek.
A nejem szólt, hogy itt egy pasas, aki kitakarítaná az eresz csatornát és helyre húzgálná a cserepeket. Kimentem a kapuhoz és láttam, hogy az illető nem az idén barnult le. Persze ez nem tántoríthatott el, mert az egész művészi pályám a cigányokkal zajlik, szívbéli barátaim vannak közöttük, milyen alapon zárkózom el egy munkát kereső roma embertől?
Közben kiderült, hogy még vannak a mikrobuszban. Kérték, hogy a létrák miatt hadd tolassanak be a kertbe. Kiszállt hat nagydarab oláhcigány, ők voltak a „csapat”. Ez már elindíthatta volna a vészcsengőt hátul az agyamban…
- Mennyibe fog kerülni ?
- Tízezer forintba - mondja a cigány. - Azaz magának megcsináljuk nyolcezerért.
- Ne csinálják nyolcért, legyen rendesen elvégezve, adok egy tízest és lehet, hogy máskor is találkozunk.
A vezetőjük nézegette a csatornákat, fejét csóválta, azt mondta, elérettek, lyukacsosak. Igaz, hogy kilenc éve végeztük az emelet ráépítést, de ráhagytam.
- Szóval, mégy egyszer kérdezem, mennyit fogok fizetni ?
- Mondtam, hogy nyolc ezret - így a cigány.
Közben kedélyesen elbeszélgettünk. Elmondtam,hogy mivel rádiós beosztásom miatt szakmai vezetője vagyok az összes cigányzenésznek és nótaénekesnek, régen egyszer azt mondták, hogy tiszteletbeli zenészvajda vagyok. Én pedig ezt szívesen „hordozom”meg be is mondom minden olyan fellépésen, ahol sok a roma a nézőtéren. Mindig nagy tapsot kapok erre.
Megérkezett a növendékem, elkezdtük az ének órát.
Egyszer csak jön a feleségem kétségbeesve:
- Gyere már, mert ezek lekapták és cserélik az ÖSSZES csatornát, mennyibe fog ez kerülni?
Kirohantam és kérdőre vontam a vezetőt, hogy mit csinálnak ?
- Amit maga is mondott, kicseréljük a csatornákat.
- Ki kérte ezt, én nem !! És mennyibe fog ez kerülni ?
- Amennyit mondtam, nyolcezer forint MÉTERENKÉNT!!!
- Azonnal abbahagyni a munkát és tessék számolni!!!
Az egyik paréj biztosított, hogy még kétmillióba sem fog kerülni. Azt hittem, hogy elájulok. Gyorsan átvillant az agyamon, hogy ezek gazemberek, képesek visszajönni, bosszút állni.
- Azonnal csináljanak egy gyors számítást!!!
Nekiállt a rohadék, majd így szólt : ÖTSZÁZNYOLCVANEZER!!!
A nejemmel együtt ordítottuk, hogy nem kértük a cserét, ők forgatták félre a szót. Szó sincs arról, hogy én ezt kifizessem. Elkezdődött a cigánykodás. 500.000, majd „csak magának” 450.000.
Azt nem mondhattam, hogy csinálják vissza az eredetit, mert a levert régi csatornákat szétbarmolták és ott maradtam volna esővíz elvezetés nélkül. Többször is eljátszották a szemétládák: - jó, akkor ne fizessen semmit … - és indultak kifelé. Ki a fene mert volna ebbe belemenni?
Végül azt mondtam: - Bár nem tartok itthon pénzt, de ha elmegyünk a bankhoz, hajlandó vagyok 300.000 Ft-ot fizetni és felejtsük el egymást.
Úgy is lett, ott várt a díszkíséret a bank előtt.
Mielőtt átadtam volna a pénzt, elmondtam nekik: tudom, hogy az aljasságuk miatt nem érinti meg magukat az, amit mondok, de ez a pénz nyaralásra lett félretéve. Én egy hattagú családot tartok el egyedül, nehezen fogjuk kiheverni a veszteséget. Tudom, hogy egy munkának van munkadíja és anyag költsége, de ez nekünk nem volt bekalkulálva, nem is volt rá szükség, hiszen egy kilenc éve feltett csatorna nem szorul cserére. Csak tisztításról volt szó. Tehát BECSAPTAK!
Látszólag szánakozó pofát vágtak, de utána gondolom, jót röhögtek rajtam.
Elővettem egy névjegyet:
- Nézzék, ez Kállai Csabának, Magyarország cigány fővajdájának a névjegye. Jó viszonyban vagyunk. Időnként Ő is föllép velünk és énekel. Most fölhívom és ezt az egészet elmesélem neki, véleménye szerint jót tesz-e ez az amúgy is ingatag magyar-cigány viszonynak és vajon milyen irányba tereli a már meglévő cigány-gyűlöletet?
Csabát fölháborította az ügy és kérdezte, hogy visszaadassa-e a pénzt.
- Nem kell - mondtam, mert végül is látható a munkájuk eredménye, a szakmájukhoz értenek, remélem rendes anyagot használtak. Maga az elv, ha egy kis nyugdíjas beengedi őket, azzal mit művelnének?

A házamon itt-ott valóban új bádog csillog. El se merem képzelni, mi lett volna, ha nem állítom le időben a munkát.
Feleségemmel internetről megszereztük az anyag árakat és átlagolt munkadíjakat.
Ha AKARTUK is volna a munkát, tehát mi kértük volna föl ezeket az állatokat, akkor is 200.000 Ft-tal vagyunk átvágva, de mivel nem volt szükség a munkájukra, így 300.000 a veszteség, plusz az átverés, csőbehúzás. Nem rossz órabér azért a kb.40 percért a megérkezésüktől a bankba indulásig. Olyan csatorna pedig nincs, aminek 8.000 Ft lenne a folyómétere.
Megjegyzem a bank előtt igen kényelmetlenül érezték magukat, mert a tőszomszédságában van a kerületi rendőr kapitányság…
Bár én szigorlatoztam 30 éve pszichológiából, rá kellett jönnöm, hogy sehol nem vagyok ezekhez a disznókhoz képest, akik tökéletesen fölépített lélektani csapdával húztak csőbe, bizonyára van benne gyakorlatuk elég.
Nem tudom, mennyit szánt még nekem a Jó Isten. Kellett az, hogy ezután a hátralevő életemet úgy éljem:
- Ne közösködj cigánnyal, mert becsap, kirabol!!!
Ez természetesen nem vonatkozik szeretett kollégáimra, barátaimra.

Figyeljenek, legyenek résen, és ha meglátják a LEC-828 rendszámú elől narancssárga, hátul fehér mikrobuszt, jól gondolják meg, hogy szóba állnak-e velük!!!
Tarnai Kiss László
énekművész, tanár
vezetőszerkesztő-műsorvezető

2010. május 24., hétfő

mém

Az internetes mém kifejezés egy új szó, és igazából nem valami pozitív jelentésű. Az elnevezés a mimézis (utánzás) és a genetika szavak kombinációjából ered. Olyan kifejezést vagy fogalmat takar, ami divatszerűen terjed embertől emberig az Interneten mint egy digitális fájl vagy hiperhivatkozás. Terjedhet e-maileken, blogokon, kapcsolatépítő oldalakon, azonnali üzenetküldő szolgáltatásokon keresztül.
A mém (meme) fogalmát először 1976-ban Richard Dawkins evolúcióbiológus említette Az önző gén című művében. A mémek, azaz olyan kulturális információcsomagok egyetlen célja, hogy másolják magukat és emberről-emberre terjedjenek. Ebből a szempontból tehát hasonlóak a génekhez, hiszen a fajfenntartás a legerősebb ösztön, melynek eszköze a gének továbbörökítése, azaz lemásolása.
A mémeknek a génekhez hasonlóan egyetlen céljuk a terjedés. Annál sikeresebb, minél több ember agyába fészkeli magát. A mém lehet egy dallam, egy divatstílus, vagy akár egy vicc. A lényeg, hogy szájról-szájra szálljon, a lehető legkevesebb változtatással. A mémek lehetnek az egész világra érvényesek, de általánosabb, hogy egy adott országban, vagy akár tájegységben terjednek.

Ha érzelmeinkre hat valamilyen módon, közel áll hozzánk, egyszerű, és a társadalmi berendezkedésben könnyen elhelyezhető, akkor évekig, évtizedekig biztosítva lehet a fennmaradása. A sikeres mém azonban nem feltétlenül a legjobb, csupán ez volt képes a legtöbbször lemásolódni. Ezért nem lesz mém a tökéletes zeneműből, viszont a halandzsa nyelven, hamisan éneklő hétköznapi emberből igen. A mémek többsége szórakoztat és mulattat.
A tartalom gyakran állhat egy szólásból vagy viccből, egy pletykából, egy módosított, vagy módosítatlan képből, egy egész weboldalból, videoklipből vagy animációból, vagy egy meglepő hírből, stb. Egy internetes mém maradhat állandó, vagy megváltozhat az idők során, véletlenül, a rá irányuló kommentár, imitációk és paródiák hatására, vagy akár a rá vonatkozó híradások gyűjtésével. Egyesek az internetes mémeket művészeti formának tartják. Léteznek internetes mémeket gyűjtő és népszerűsítő, illetve egyes mémek terjedését szolgáló honlapok.
Az internetes mémek egyik gyakori formája, amikor a hiúságból létrehozott oldalakon egy személyt, vállalatot, terméket, zenei csapatot az intereten keresztül reklámoznak popkulturális értékéért.
Véletlen hírnévre is szert tehetnek személyek vagy vállalatok egy kínos videó, e-mail, vagy más cselekvés által. Így járt a fogorvosnál járt hétéves David is, akiről rengeteg paródia is készült.
Sok internetes mém városi legenda, csalás, rágalmazás, vagy hamis hír, melyet vagy szándékosan tettek fel az internetre, hogy internetes mémmé váljon, vagy véletlenül, pletyka útján fejlődik, esetleg egy nem netes forrásról kerül fel az internetre. Néhány internetes szolgáltatás, például az Urbanlegends.hu listát tart fenn az ilyen megtévesztésekből, melyek segítségével az interneten gyakran előforduló állítások valóságtartalmát, forrását ellenőrizni lehet.
Az internet legújabb hazai mém-sztárja a Bikicsunáj. A Megasztár válogatóján Szarka László ököritófülpösi biztonsági őr sajátos halandzsa-angollal adta elő az Alphaville együttes Big in Japan című dalát. A dal azonnal internetes sláger lett, született róla Wikipédia szócikk, megírták számos blogban, beszélnek róla számtalan fórumon, a legnagyobb közösségi oldalakon pedig több tízezer tagot számláló rajongói csoportok alakultak, és szemfüles vállalkozók Bikicsunáj pólókat, bögréket, kitűzőket árulnak.
A Bikicsunáj és társai valójában mémek.
A hazai internetes mémek közül egyértelműen a Szalacsi Sándor néhány mondatából álló videó a legsikeresebb. Ma Magyaroszágon, ha azt mondjuk valakinek: „a vízbül veszikijazokszigént" vagy „teccikérteni" senki nem néz ránk hülyén. A Szalacsi videóból elképesztő mennyiségű remix készült, a Photoshop-mágusok számtalan variációt készítettek, a szereplők országos tévécsatornákon is híressé váltak - csakúgy, mint Fogarasi Árpád, vagy Kolompár Sándor (Polgár Jenő) internetes mémjei sikeresek.

2010. május 22., szombat

Pál Adrienn

Két éve kezdte Kocsis Ágnes második nagyjátékfilmjét forgatni. A Pál Adrienn címet viselő alkotás a múlt vasárnap mutatkozott be Cannes-ban, és elnyerte a Nemzetközi Filmkritikusok Szövetségének (FIPRESCI) díját az Un Certain Regard (Egy bizonyos nézőpont) elnevezésű válogatásban - 19 versenymű közül. Az önálló szekciót 1978-ban alapította Gilles Jacob, a fesztivál jelenlegi elnöke a filmnyelvet megújító filmek bemutatására. A programban művészfilmek indulnak, melyek alkotói manapság nem feltétlenül a legfiatalabbak, és gyakran épp oly híresek, mint a hivatalos versenyprogramba meghívott művészek.
A Pál Adrienn magyar-holland-osztrák-francia koprodukcióban készült. Forgatókönyvét a rendező a férjével, Andrea Robertivel közösen írta, aki állandó alkotótársa. Az operatőr Fillenz Ádám volt. A film főszerepét Gábor Éva, a MTI korábbi munkatársa, jelenleg rádiós hírszerkesztőként dolgozó amatőr színész alakítja. Partnerei: Znamenák István, Horváth Ákos, Pokorny Lia, Hegyi Izabella, Thúróczy Szabolcs. A Pál Adriennt a bemutatóján percekig tartó tapssal fogadta a fesztiválközönség."Nagyon megtisztelő számunkra ez a díj. A filmkritikusok véleménye nagy mértékben meghatározhatja a leendő közönség ízlését, választásait. Azt hiszem, a mi filmünknek - amely egy magyarul beszélő, erősen szerzői film - szüksége van az ilyen elismerésekre, hogy könnyebben eljuthasson a nézőkhöz." - köszönte meg a rendezőnő a díjat.A film főhőse Piroska, a szép arcú, zsírpárnák mögé rejtett, üres tekintetű, tizennyolc éve egy budapesti kórház elfekvő osztályán dolgozó nő, aki a munkájában töltött idő minden egyes percét keserű lerakódásként cipeli magával.
Piroskát az amatőr színésznő, Gábor Éva alakítja, akit egy évig kerestek, de megérte megvárni. Megkapó természetességgel játszik, és figurája magában hordozza azt a kettősséget, ami ahhoz kell, hogy érdekes legyen nézni ebben a szinte cselekménymentes filmben több mint két órán át: életunt, fásult és tompa, de valahogy mégis kiváltja a szimpátiánkat. Talán azért, mert a legtöbben egy hetet se tudnánk lehúzni ezen a borzalmas melóhelyen.
„Egy közösségi portálon egy kollegám látta meg a hirdetést, és ő szólt, hogy szerinte ezt a szerepet rám írták” – mondta Cannes-ban Gábor Éva, aki csak a hosszú próbafolyamat után, a forgatás előtt olvasta el a forgatókönyvet. „Piroska életében mindenki találhat olyan részt, amelyből ráismerhet a süteménybe zárt félelmeire, keserűségére és szorongásaira”.A történet kulcsa Gábor Éva szerint az, hogy Piroska azáltal, hogy el tudja magától engedni az elvesztett barátnőjét, megtalálja önmagát.Piroska egyik idős beteget Pál Adriennek hívják, mint általános iskolás legjobb barátnőjét is, akivel évtizedekkel ezelőtt elveszítette a kapcsolatot. Piroska elhatározza, hogy megkeresi Adriennt, és ezzel egy egészen furcsa utazás kezdődik el. Úgy fest, senki sem tudja, mi van Adriennel, viszont mindenki másképp emlékszik rá. Kocsis nagyon ügyesen mutatja be az emlékek trükkös természetét, hogy legalább annyira szólnak az emlékezőről, mint a tényleges múltról.
És ha Pál Adrienn minden emlékező fejében mást jelent, akkor persze Piroska múltja is megkérdőjeleződik. Ám a film utolsó negyedében előrukkol egy nagy meglepetéssel is a meseszövő, és az újabb apró jelek azt mutatják, Piroskában valami megváltozott. Talán.
Muszáj még megemlíteni a film szép, tiszta vizuális világát. Fillenz Ádám operatőr sokat fejlődött a Friss levegő óta, a mesteri, de a filmmel szerves egységben létező, nem hivalkodó beállítások már az ajánlóban is egyszerűen szépek.
Kocsis Ágnes 1970. július 10-én született Budapesten. Az ELTE Bölcsészettudományi karán lengyel, esztétika és filmelmélet szakon végzett. Az egyetemi évek alatt két szemesztert ösztöndíjjal a krakkói Jagieo Egyetem filmfakultásán töltött, 2003-ban egy évig a római Scuola Nazionale del Cinema (a régi Centro Sperimentale di Cinematografia) ösztöndíjas hallgatója volt filmrendezés és forgatókönyvíró szakon. A Színház- és Filmművészeti Egyetem Film- és Tévérendező szakán 2005-ben szerzett diplomát.
Első nagyjátékfilmje, a Friss levegő 2006-ban rögtön elnyerte a 37. Magyar Filmszemle Első filmes rendezői díjat. A film számos nemzetközi filmfesztivál programjában szerepelt, Varsóban elnyerte a FIPRESCI díját, majd az Európai Filmakadémia a legjobb első filmnek járó European Discovery-díjra jelölte 2006-ban.
Rövidfilmjei: A vírus (2005); 18 kép egy konzervgyári munkáslány életéből (2002); (2000) és az Szortírozott levelek, és az Ugyanúgy volna, mint Sandokan.

2010. május 21., péntek

Anyai szeretet...

Anyai szeretet a víz mentén...
Anyai szeretet Afrikában...
Anyai szeretet Indiában...
Anyai szeretet az óceánban...
Anyai szeretet a Lidl parkolójában...

2010. május 18., kedd

Végvári Tamás

Végvári Tamás (1937-2010) Érdemes és Kiváló Művész, Jászai-díjas magyar színész.
A színművészeti főiskolát 1962-ben végezte el, ezután a Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződtették. Dolgozott a Veszprémi Petőfi Színházban, a Szegedi Nemzeti Színházban, 1971-től egy évtizedet a Thália Színházban töltött. 1981-ben a Nemzeti Színház társulatához csatlakozott, a rá következő évben pedig több társát követve a Budapesti Katona József Színház alapító tagja lett. 2004-ben csatlakozott a Madách Kamara, a későbbi Örkény István Színház társulatához. Drámai hősök mellett karakter szerepeket is alakított. A Galócza című darab címszerepében karikírozó képességeit is bizonyíthatta. A rövidlátó, csetlő-botló gengszter szerepében –ritka lehetőségei egyikeként – a közönséget önfeledt nevetésre késztette.
Utolsó szerepe Örkény István: Macskajáték című darabjának öregedő, pozőrje volt.
Tekintélyes film és tévészerepeinek száma. A legszebben beszélő magyar színészek sokat foglalkoztatott szinkronszínész volt, több mint kétszáz (dokumentum- és mozi)filmet szinkronizált. Magyar hangot kölcsönzött többek között Al Pacinónak, Ben Kingsleynek, Harrison Fordnak és Robert De Nirónak. A sikeres Igenis, miniszter úr! sorozat intrikus titkárának, vagy a Shrek történetben "kiemelkedő" Farquaad nagyúrnak is ő kölcsönözte a hangját.
Tapasztalatainak átadására is volt lehetősége; beszédművészetet tanított a Színház- és Filmművészeti Főiskolán és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán.
Közéleti szerepvállalása is jelentős. 1993-1996 között ügyvivője a Magyar Színészkamarának; vezető szerepet vállalt a Magyar Színész-kamarai Egyesületben és a Magyar Színházi Társaságnál is.

2010. május 11., kedd


2010. május 10., hétfő

Magyarországon az első kocsipostát Mátyás király rendeletére hozták létre, amikor 1485-ben a székhelyét az éppen meghódított Bécsbe helyezte át. A Bécs és Buda közötti úton 5 mérföldenként pihenőállomás volt, köztük Kocs községben az egyik.
A postaútvonal a szekérgyártással már akkor is foglalkozó község termékei számára nagy fellendülést jelentett, egyben ösztönzést adott a termék korszerűsítéséhez, fejlesztéséhez. A magyar kocsi a korabeli nehéz hintóval szemben igen könnyű és gyorsjárású volt. Természetes rugalmasságát a jó megválasztott faanyagok finom összedolgozásának köszönhette; a többféle rugalmas keményfából készült kerekek, kocsiderék, facsapok, faperselyek, fatengelyek csökkentették a rázkódást. Maga a vasalatlan kerék - bár könnyen tört - igen rugalmas volt.A kocsizás a távolsági közlekedés mellett szórakozási célokat is szolgált, kedvelt mulatsággá vált a tehetősek körében. Ez is hozzájárult gyors fejlődéséhez, különböző variánsok kialakulásához. Európa-szerte híressé vált, és a magyar szó a nyugati nyelvekbe is befurakodott: coach (angol), Kuts che (német), cotxe (katalán), coche (spanyol), coccio (olasz), goetse (flamand), koczi (lengyel), koczy, (cseh), kusk (svéd). A Kaukázus vidékén és Kis-Ázsiában pedig a könnyű szekeret „madzsar”-nak nevezik.
A koczy szóalak első előfordulása 1469-ből való. A kocsi részletes leírását – 1518-as évszámmal – Sigmund von Herberstein adta. Az első fennmaradt hiteles ábrázolást 1568-ban Jeremias Schemei augsburgi festő készítette.
A kettőt egybevetve a magyar kocsiról a következők állapíthatók meg: a hármas fogat volt a magyar kocsi legjellemzőbb sajátsága. A kocsiban a kocsissal együtt négy személy fért el, a vesszőből fonott kassal bélelt kocsiszekrény hátul felmagasodott, védve az utazókat a felcsapódó portól, sártól. A kocsiderékban vánkosok, párnák tették kényelmesebbé az utazást és maradt hely az útipoggyásznak is. Az oldalakat lőccsel támasztották meg, maga a kocsitest a tengelyeken nyugodott és a kocsi alvázánál már alkalmazták a fordulékonysághoz szükséges korabeli találmányt (az ún. „fergettyű”-t). A kocsin vasalást még alig találunk.
Az autó (elnevezése az automobile rövidítése, a görög auto: ön és a latin mobilis: mozgás szavakból) egy jellemzően 4 keréken guruló, saját motorja által hajtott jármű. Elsősorban aszfaltútra tervezték, 1-8 utast szállíthat és felépítése a személyszállításra jobban alkalmassá teszi, mint áruszállításra. Mindazon által a leírások pontossága nem tökéletes, a eltérő feladatokra létrehozott számos különböző gépkocsi típus miatt.
Elsőként Nicolas Joseph Cugnot francia mérnöknek sikerült gőzhajtású járművet készítenie. A tüzérségi katonatisztk megoldotta, hogy a nehéz ágyúkat gyorsabban lehessen szállítani. Ehhez alapként kemény fából hatalmas, háromkerekű szerkezetet épített. Az első kerék elé óriási gőzüstöt helyezett fel, és a gőz nyomása hajtotta meg a járművet. Amikor Cugnot 1771-ben szerette volna bemutatni új találmányát, a gőzautó elszabadult és ledöntött egy falat. Ez volt a történelem első közúti balesete, amelyet gépi hajtású jármű okozott.
Egy idő után hatalmas lökést adtak a mechanizálás és az iparosodás fejlődésének az új, nagy teljesítményű gőzgépek, amelyeket többek között a skót származású James Watt fejlesztett ki.
A lehetőség, hogy kisebb gőzgépeket alkalmazzanak az utcai közlekedéshez, eredményezte Richard Trevithick 1803-ban bemutatott omnibuszt, melyet sikerrel használtak személyszállításra Londonban. A háromkerekű, hétszemélyes, gőzzel hajtott járműből 1830-ra már száz közlekedett Angliában. Bolyai Farkas pedig ez időtályt mutatta be gőzautóját Marosvásárhelyen.
A londoniak egyébiránt olyan borzalmasnak tartották ezeket az utcai gőzjárműveket, hogy rövid időn belül bevezették a "vörös zászló törvényét", amely a világ első közúti szabálya volt. Ennek értelmében a gőzautók előtt ötven méterrel nappal vörös zászlót, éjszaka pedig vörös lámpát kell vinnie valakinek. Hát csoda, hogy az emberek ezért inkább a biztonságosabb vasúton utaztak?
A svájci Isaac de Rivaz 1804-ben készített járművével egy új technikai korszakot nyitott meg. Három év múlva elnyerte "az éghető gáz vagy más anyagok robbanásának felhasználásából nyert motorerőért" szabadalmat.
1860-ban Jean Joseph Lenoir szabadalmaztatta éghető gázzal működő motorját. 1876-ban pedig Wessely György feltalált egy kocsit Colonet néven, amely lovak segélye nélkül hajtható".
Elsőként a kölni származású utazó kereskedő, Nikolaus August Otto jelentkezett egy alacsony fordulatszámú, belső égésű motorral.

* * * * *

Az autók régebben még kézzel, egyenként készültek, ma már futószalagokon haladnak és eközben egy fémvázra szerelik az alkatrészeket, és rendkívül nagy figyelmet fordítanak a készítésnél a biztonságra, mint pl. a légzsákokra. Ezek az ütközés pillanatában kinyílnak és felfúvódnak, és a levegővel teli légzsák meggátolja, hogy az utasok előre repüljenek és ezáltal megsérüljenek.
Persze, az sem árt, ha a vezető betartja a kressz szabályait, és ittasan még véletlenül sem ül a volán mögé.

2010. május 7., péntek

a csajok csak szórakozni akarnak...

Mrs Columbo
Négy volt jazzszakos barátnő, akik ismert slágereket játszanak a saját stílusukban. Hudák Zsófi, Miseta Szandra, Idrányi Ildikó mellett a megkomolyodni látszó Galambos Dorina énekel.
* * * * *

Amna (biztonság)
„A világ leghíresebb férfijának szültem egy gyereket, de ő nem vállalta, és nem lehetünk együtt."
Amna Fawzy szudáni modell állítása szerint szeptember 9-én adott életet annak a kislánynak, akinek édesapja Brad Pitt.

* * * * *

Fodor Krisztina
"Mi a különbség az amatőr és a profi golfozó között? Az, hogy az amatőr játékos addig golfozik, ameddig élvezi, a profi pedig addig élvezi, ameddig golfozik."
Fodor Krisztina és férje szerkesztette a GolfTv műsorát és internetes oldalát, illetve több televíziónak is készített golffal kapcsolatos műsorokat és tudósításokat. A sportolónő korábban a magyar kupát is elhódította, illetve kétszer is az év női sportolójának választották sportágában. Fodor volt az első magyar női golfozó, aki 2006-ban indult az amatőr játékosok Európa-bajnokságán, de közösségszervező munkásságáról is ismert volt. A magyar női golfozók számára egyesületet alapított, rendezvényeket szervezett a golf népszerűsítése, illetve jótékony célok érdekében. Ilyen volt a Golfrekord a Rák Ellen 2005-ben, valamint a Sikeres Nők a Rák Ellen rendezvény 2007-ben, ahol 100 nő vett részt.
Sok terve volt a golfozónőnek, aki annak ellenére lett kétszer az Év Női Golfozója, hogy csaknem harmincévesen kezdte el a sportot. Ki szeretett volna jutni ismét a British Openre, és be akarta fejezni a profi golfszakoktatói vizsgáját. És úgy oktatni a golfot, ahogy azt az Egyesült Államokban tanulta, meghonosítani Magyarországon a tengerentúli, profi golf kultúráját.
A korábbi magyar bajnok profi golfozót férje olyan súlyosan bántalmazta, hogy belehalt sérüléseibe. A pár napja történt bűncselekmény után az 50 éves férfi öngyilkosságot akart elkövetni.

* * * * *

... és mind királynő akar lenni...
Az idei szépségkirálynő választás döntősei minden nap korán kelnek, és kemény dolgoznak, hogy a döntőn a legjobb formájukat hozzák - edzésüket Katus Attila irányítja. A lányok a házi versenyek mellett a csütörtöki Fábry show vendégei voltak.
Négy táncprodukció mellett fürdőruhában és estélyi ruhában lépnek majd színpadra május 21-én az RTL Klub produkciójában:
Babinyecz Tímea
Béres Evelin
Breusz Ljubov
Dobó Ágnes
Farkas Gréta
Farkas Zsuzsa
Kaló Jennifer
Kocsis Dorottya
Kövecses Petra
Major Klára (k)
Matus Mónika
Meiczinger Barbara
Misik Renáta
Pásztor Krisztina
Pocsai Ágota
Somogyi Zsófia
Török Zsanett (b)
Vida Nikolett
Vígh Diána (j)
Vizinger Diána
Zeller Zita
A rendezvény honlapján valami rettenetesen béna fotók vannak szegény lányokról feltöltve, és mivel én csak ezeket ismerem, így az én kedvenceim ők:
Azóta lezajlott a verseny, és a megválasztott királynők ők lettek (persze nem találtam el...): Dobó Ági, Babinyecz Tímea és Kaló Jennifer.

2010. május 5., szerda

Hawking

Nincs Isten.

* * * * *

Egy matematikus agy számára teljesen racionális feltételezés, hogy vannak idegenek.

* * * * *

Stephen William Hawking (1942-) az Oxfordban született vezető elméleti fizikus az University College-ban tanult, ahol summa cum laude minősítéssel végzett fizikából, majd a Cambridge-i Trinity Hall-ban szerzett PhD fokozatot kozmológiából. A súlyosan mozgáskorlátozott tudós aktív fizikus, író, közéleti személyiség és színész (!); az általa is kedvelt Star Trek egyik epizódjában játszotta saját magát, a 2007-ben készült The 11th Hour című alkotásban pedig a globális felmelegedési válságról beszél.
Betegségét 21 éves korában diagnosztizálták, és orvosai azt jósolták, hogy nem fog 2-3 évnél tovább élni. A ma kizárólag beszédszintetizátorral kommunikáló fizikus fő kutatási területei az elméleti kozmológia és a kvantumgravitáció. Jelentős munkái jelentek meg, melyekben a fekete lyukak és a termodinamika közötti összefüggéseket vizsgálja.1974-ben választották a Royal Society tagjává, négy év múlva pedig az elméleti fizikában elért eredményeiért Albert Einstein-díjat kapott.
Két könyve, Az idő rövid története (A Brief History of Time) és A világegyetem dióhéjban (The Universe in a Nutshell) rendkívüli népszerűségnek örvend az egész világon. A szerző tudatosan ügyelt a közérthetőségre, nem szükséges hozzá semmi előzetes ismeret, hogy megértsük a világegyetem működését és annak keletkezését. Sikeres esszégyűjteménye is, a Fekete lyukak, bébi-univerzumok és más esszék (Black Holes and Baby Universes and Other Essays), valamint több könyv előszavának megírásához is felkérték (pl. Lawrence M. Krauss: A Star Trek fizikája).
Karaktere a Simpsons familyben is szerepel, sőt, a Lego is megformázta a Föld legokosabb emberének tartott tudósát, akit sokan Einstein utódának tartanak.








Hawking napokban tett nyilatkozata nemzetközi szenzáció, miszerint nem vagyunk egyedül - és ennek nem kell örülni. Véleménye szerint a földönkívüliek látogatása olyan lenne, mint amikor Kolumbusz Kristóf partra szállt Amerikában. És az bizony nem végződött jól az őshonos indiánok számára.
A professzor képzeletében az idegenek polipokra hasonlító, fluoreszkáló, csordákban vonuló növényevők, vagy rikítósárga ragadozók lehetnek, amelyek mérgezett fullánkjukkal ölik meg áldozatukat.
A fizikus vadonatúj sorozatát a Discovery csatorna mutatja be Amerikában. Egy elképzelt világ tárul a nézők szeme elé, amelyben az idegenek hatalmas űrhajókkal járják az univerzumot, nyersanyagok után kutatva, miután kimerítették saját bolygójuk forrásait. Magyarán meghódítani és gyarmatosítani készülnek az arra alkalmas bolygókat.

* * * * *

Mint ismeretes, 1977-ben a Voyager 1 és 2 űrszondák egy olyan lemezt vittek magukkal, amelyre a Föld hangjait és képeit rögzítették. Legutóbb, pedig két éve a NASA sugározta a világűrbe a Beatles "Across the Universe" című dalát.

„Figyeljék a kezemet, mert csalok!”

A bűvész a színpadon az illúzió csodáját adja ajándékba. Azt a hitet, hogy csodák léteznek. Elsősorban kézügyességi trükkökkel szórakoztatja közönségét.
A mágia a természeti jelenségek megmagyarázására való igényből született. Az idő múlásával a mágiához kötődő rítusok száma egyre nagyobb, a rítusok egyre bonyolultabbakká válnak, és egy ponton túl meghaladják a közember ismereteit és szakértelmét. Profiriusz (görög filozófus a III. századból) és Apuleiosz (latin szerző a II. századból) szerint a mágus szó perzsa eredetű, "filozófus", "tudós" értelemben használták.



"...- Szolgálatukra! - mondta Cipolla. - Feltév
e, hogy beleegyeznek, egynéhány számtani feladvánnyal kezdjük a programunkat...
Álmélkodás és nagy taps. A gyerekek odavannak. Szeretnék tudni, hogy csinálta. Magyarázzuk, hogy a trükköt nem lehet csak úgy megérteni, éppen ezért bűvész ez az ember. Most hát tudják, milyen egy bűvészest. Ahogy előbb a halász hascsikarást kapott, és most kész az eredmény a táblán - pompás volt, s mi aggodalmasan láttuk, hogy a gyerekeket izzó szemük s a fél tizenegyre járó idő ellenére nagyon nehéz volna hazacipelni. Sírás lenne belőle. S mégis világos volt, hogy a púpos nem bűvészkedett, legalábbis nem a kézügyesség értelmében, és hogy az egész egyáltalán nem gyerekeknek való. Megint csak nem tudom, a közönség voltaképpen mit gondolt magában; de az összeadandó számok meghatározásánál az a "tetszés szerint" alighanem nagyon kétes ügy volt; a megkérdezettek egyike-másika talán a maga esze után felelt, de egészben nyilvánvaló volt, hogy Cipolla kiválogatta az embereit, s hogy a hókuszpókusz, amely az előre felírt eredményért volt, akaratától függött - számolótehetségét persze még így is meg kellett csodálni, ha a többi különösképpen nem is tartozott a csodálnivalók körébe. S hozzá a hazafias hév s az ingerült méltóság - a cavaliere honfitársai elemükben érezhették magukat, s megőrizhették tréfás kedvüket; a kívülről jövőt azonban elfogódottá tette ez az egyveleg."
(Thomas Mann: Mario és a varázsló)

* * * * *

Ma és minden este rendkívüli attrakció a
Varietészínházban
WOLAND PROFESSZOR
feketemágia-bemutatója
TELJES LELEPLEZÉS

"...A Varietészínház színpadára lyukas sárga kalapos, vörös körteorrú, kockás nadrágos, lakkcipős emberke karikázott ki közönséges kétkerekű biciklin. Egy foxtrott hangjára kört írt le, majd diadalmas kurjantást hallatott, amitől a kerékpár felágaskodott. Most a hátsó keréken ment körbe, majd megfordult, hogy lába a levegőben kalimpált, menet közben nagy ügyesen lecsavarta az első kereket, és begurította a színfalak mögé; attól fogva vidáman járt körbe a hátsó keréken, kezével forgatta a pedált.
Most trikóba, ezüstcsillagos szoknyácskába öltözött, dús idomú szőke hölgy jelent meg egykerekű, magas fémárbocon, melynek tetejére nyeregülés volt erősítve, s ő is megindult körbe-körbe. Mikor a kis ember találkozott vele, barátságos kurjantással üdvözölte, és lábával lekapta keménykalapját.
Végül nyolcévesforma, koravén ábrázatú leányka jött ki a színpadra, és ide-oda cikázott a felnőttek közt parányi kétkerekű biciklijén, amelyre óriási autóduda volt fölszerelve.
Egy ideig keringtek a színpadon, majd az egész kompánia feszült dobpergés közepette előregördült a színpad legszéléig, és az első sorokban ülők felszisszentek, hátrahőköltek, mert úgy tetszett, mind a hárman kerékpárostul belezuhannak a zenekari nyílásba.
Ám a biciklik pontosan abban a pillanatban álltak meg, amikor az első kerekük már-már lesiklott a deszkákról a zenészek fejére, a mélybe. A kerékpárosok hangos "Hep!" felkiáltással leugrottak gépükről, és meghajoltak, a szőke nő csókot hintett a közönségnek, a kislány pedig komikus jeleket tülkölt autódudáján.
Az épületet tapsvihar rázta meg, az égszínkék függöny két oldalról leereszkedett, és eltakarta a biciklistákat, a "Kijárat" felirat az ajtók fölött kialudt, és a kupolában, a trapézok pókhálójában, fehér golyóbisok gyúltak ki, mint a nap. Elkezdődött a szünet a műsor harmadik, utolsó része előtt...
A külföldi híresség mindenkit megdöbbentett csodálatos szabású, elképesztően hosszú szárnyú frakkjával, meg azzal, hogy fekete félálarcban jelent meg. De még ennél is meglepőbb volt két kísérője: egy repedt cvikkeres pepita nyakigláb, meg egy hájas fekete kandúr, amely hátsó lábán lépett be az öltözőbe, és fesztelenül a kanapéra telepedett, az ernyőtlen, vakító öltözői lámpákra hunyorogva.
Egy perccel később a nézőtéren kialudtak a lámpák, a rivalda kigyúlt, vöröses visszfényt vetve a függöny aljára, és a függöny kivilágított résében borotvált arcú, gyerekesen vidám, kövérkés férfi jelent meg, gyűrött frakkban és nem egészen kifogástalan ingben. Zsorzs Bengalszkij volt, a közismert moszkvai konferanszié.
- Hát, kedves barátaim... - kezdte Bengalszkij csecsemőmosolyával - most mindjárt színpadra lép... - Bengalszkij itt félbeszakította önmagát, és egészen más hanghordozással így folytatta: - Amint látom, műsorunk harmadik részére a közönség megszaporodott. Itt van a fél város! A minap találkoztam egy barátommal, azt mondom neki: "Miért nem jársz színházunkba? Tegnap este ott volt nálunk a fél város." És tudják, kérem, mit felelt? "Én a város másik felében lakom." - Bengalszkij szünetet tartott, mert azt várta, kirobban a nevetés, de mivel senki sem nevetett, folytatta: - Egyszóval, egy híres külföldi művészt fognak látni: maestro Woland fog önöknek feketemágia-bemutatót tartani. Mi persze valamennyien jól tudjuk - s itt Bengalszkij arcára bölcs mosolygás terült -, hogy feketemágia nem létezik, ez nem egyéb, mint babona, és maestro Woland nem egyéb, mint párját ritkítóan ügyes bűvész, ami ki is derül majd a szám legérdekesebb részében, vagyis ennek a bűvésztechnikának a leleplezésében; és mivel valamennyiünket egyformán érdekel a technika is, meg a leleplezése is, hát felkérjük Woland urat, kezdje meg előadását!
Mondókája végeztével Bengalszkij összetette a két tenyerét, és hívogatóan intett vele a függöny résén át, mire a függöny halkan suhogva kettévált és felszaladt.
A mágus megjelenése, nyurga segédjével meg a két lábon járó kandúrral, rendkívüli tetszést aratott.
- Karosszéket - rendelkezett Woland halkan, és abban a pillanatban, nem tudni, honnét és hogyan, fotel jelent meg a színpadon, amelyben a mágus helyet foglalt.
- Mondd csak, kedves Fagót - fordult most Woland a pepita fickóhoz, aki ezek szerint "Korovjov"-on kívül más névre is hallgatott -, nem találod, hogy Moszkva lakossága erősen megváltozott? - És letekintett a karosszék váratlan megjelenésétől megdöbbent, elcsöndesedett közönségre.
- Igenis, Messire - válaszolta halkan Fagót-Korovjov.
- Igazad van. A moszkvaiak határozottan megváltoztak... mármint külsőleg. Mint ahogy maga a város is... A ruházatukról nem érdemes beszélni, de mindenfelé megjelennek ezek a... hogy is mondják, egyszóval villamosok, automobilok...
- Autóbuszok - egészítette ki Fagót tisztelettudóan.
A közönség figyelmesen hallgatta a párbeszédet, abban a hiszemben, hogy ez valamiféle bűvészmutatvány előjátéka. A színfalak mögött színészek, díszletezőmunkások tolongtak egymás hegyén-hátán, s közöttük feltűnt Rimszkij halotthalvány ábrázata.
Bengalszkij a színpad sarkában állt; arcára hovatovább kiült az értetlenség. Kissé felvonta szemöldökét, és a pillanatnyi csendet kihasználva, megszólalt:
- A külföldi művész elragadtatását fejezi ki afölött, hogy Moszkva technikai szempontból mennyit fejlődött... Ugyancsak el van ragadtatva a moszkvaiaktól - és itt Bengalszkij rámosolygott előbb a mágusra, azután pedig a közönségre.
Woland, Fagót és a kandúr mindhárman a konferanszié felé fordultak.
- Valóban elragadtatásomat fejeztem volna ki? - kérdezte a mágus Fagóttól.
- Ó, nem, Messire, semmiféle elragadtatást nem méltóztatott kifejezni - válaszolta emez.
- Hát akkor mit beszél ez az ember?
- Ez az ember hazudik! - jelentette ki jó hangosan a pepita segéd, hogy a színházban mindenki meghallotta, majd Bengalszkijh
oz fordult: - Gratulálok, polgártárs, a jól sikerült hazugsághoz!
A kakasülőről röhögcsélés hallatszott, Bengalszkij összerezzent, pislogott. A mágus pedig ekképpen folytatta:
- Engem azonban természetesen nem annyira az autóbusz, a telefon érdekel, meg a többi efféle...
- Műszaki felszerelés - egészítette ki a pepita.
- Úgy van, helyes, köszönöm szépen - mondta a mágus ünnepélyesen zengő basszus hangján - ...hanem egy ennél sokkalta fontosabb kérdés: vajon belsőleg megváltoztak-e Moszkva lakosai?
- Bizony, uram, ez a legfontosabb! - helyeselt a pepita..."
(Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita)

* * * * *

(Gross) Gács Rezső (1911-1987) Budapesten, a józsefvárosi Nagy Fuvaros utcában született egy zsidó családban. Csendes, nagyon visszahúzódó gyermek volt. Tizennégy éves korában inasnak adták a Gál úridivat-üzletbe.
Bűvészkedésre egy kínai gyöngyárus inspirálta, aki megtanított neki egy bűvészmutatványt a dunai kavicsokkal. Odry Zuárd karolta föl és tanította, és közös bemutatkozásaik után első önálló fellépését is mestere menedzselte 1929 tavaszán. Ekkor kapta Rodolfo Grosso' művésznevét mesterétől, s ettől fogva Pest és Buda számtalan egylete, klubja, szakmai és baráti köre hívta fellépni az ifjú mágust.
1930 decemberében felvételét kérte a Magyar Amateur Mágusok Egyesületébe, de sikere ellenére sem vették fel. A három nap múlva a Royal Orfeumban megtartott nagysikerű vizsgabemutatót követően 1931 januárjától lett tagja a Magyar Artista Egyesületnek. A fiatal, fekete angolbajuszos bűvész könnyebb érvényesülése érdekében néhány reklámtrükkel próbált magának nagyobb publicitást szerezni. Az ujjelvágás, a zsilett-evés, valamint a nadrágtartó, nyakkendő és mindenféle személyes tárgy ellopása, majd többszöri visszaadása mára már legendává váltak.A két Latabár, Feleki Kamill, Halmai Imre, Fokker Géza, Alfonzó, Rodolfó alkotta, s Vogel Eric jelmeztervező a Moulin Rouge hazai és külföldi közönségét rendszeresen szórakoztatta az 1930-as évek közepén.
Rodolfo 1939 elejétől kilépett a társulatból, s önálló revücsoportot hívott életre. Bulgáriában, Görögországban Törökországban, Egyiptomban turnézott, 1941–43 között pedig rengeteg magyar településen lépett fel.
A háborús szolgálat után 1945-ben az Országos Artista Egyesület elnökségi tagjává választották. Vidéki turnéira igen gyakran elkísérte Karády Katalint.
1948-tól Alfonzóval, 1950-től a Latabár brigád tagjaként haknizott országszerte. 1956-ig nyolc éven át volt az Artista Akadémia tanára. 1956 után a volt Szovjetunió nagyobb városai mellett viszonylag hosszabb ideig tartó fellépési lehetőséget és meghívást kapott Párizsba, Londonba, Brüsszelbe, Luxemburgba, Zürichbe. 1967-től állandó meghívottként vett részt a bűvészek világkongresszusain. Ötvenedik születésnapja alkalmával az Érdemes Művész, 1971-ben pedig a Kiváló Művész kitüntető címet kapta meg.
Utolsó nyilvános fellépése a halála előtti évben volt a Mikroszkóp Színpadon. (Rodolfo: Vigyázat! Csalok!)
Sikereinek valódi forrása számainak tökéletes kidolgozása és a közönséggel való kapcsolatteremtő képessége voltak. Nyugdíjas korában is napi négy órát gyakorolt. Szlogenjévé vált mondata: „Figyeljék a kezemet, mert csalok!”
Hitvallása is a következő volt: „Az a művész, aki meg van magával elégedve, az nem művész többé. Az meghalt.”
Minden idők egyik legnagyobb beszélő kézügyességi bűvésze és zsebtolvaja volt; rengeteg trükköt ismert a bűvészet minden területéről, ezek közül kb. 1000-et tudott bármikor színpadképesen.

* * * * *

Hajnóczy Soma (1985-) 10 évesen kezdett el komolyabban foglalkozni a bűvészettel, mentora Molnár Gergely, művésznevén Mr. Jupiter volt. Szakterülete a színpadi (angolul stage vagy stand up) bűvészet, ezen belül is a trükkök kétkezes tisztázása. Műsoraiban a hagyományos bűvészi kézügyességet modern technológiákat felhasználó elemekkel ötvözi; a Phone act műsorában többek között újragondolta a Rodolfo által is alkalmazott újságpapír manipulációt.
A bűvészvilágban egyedülálló mobiltelefonos versenyműsoráért Hajnóczy átvehette a Nemzetközi Bűvész Szövetség által Pekingben rendezett világbajnokság nagydíját, és ezzel 24 évesen minden idők egyik legfiatalabb bűvész győzteseként vonult be a szakma történelmébe.Soma szakmai felkészültségét a 14 éves bűvészmúlt mellett az utóbbi években elnyert számos nemzetközi díj, a többi között a tavalyi Arany Varázspálca-díj, a márciusi Arany Oroszlán (Las Vegas) és a rá pár hétre besöpört svájci Magic Rings-en aratott győzelme szavatolja.
„A nemzetközi palettán két dolog fűződött eddig a nevemhez: kellékként és dizájnként a mobiltelefon, valamint az előadást keretbe foglaló újságpapír-manipuláció, amivel kivívtam a szakma legnagyobb csodálatát is. Ez utóbbin például több mint fél évig dolgoztam, és mindeddig senkinek nem sikerült megfejtenie a titkot. A világbajnokságra sikerült olyan műsort kialakítanom, amelyben nemcsak a kézügyesség és a kreativitás játszott komoly szerepet, de a megmérettetésre való készülés évei alatt mindenegyes apró részletet sikerült tökéletesre csiszolni. A győzelem egy nagyon kemény munkával eltöltött időszak gyümölcse, nagyon büszke vagyok rá. Ez igazi álom vált ezzel valóra” – mondta el Soma a díj kapcsán.

* * * * *

Kőhalmi Ferenc (1983-) a Rodolfo dobozokkal kezdte az ismerkedést a bűvészettel, majd Sugár Péter és Molnár Gergely tanítványa lett. 2006-ban tett artista vizsgát. Óvópedagógiai végzettséget szerzett, és több bűvész boltban is dolgozott.A ceglédi bűvész rengeteg figyelemre méltó díja közé tartozik a pár hete Svájcban megszervezett Internationales Zauberkongress 2010 nemzetközi close-up* versenyén elnyert első hely.
* kisebb társaság számára (10-30 fő) mutat a bűvész trükköket.

2010. május 2., vasárnap

mese a kis Gömböcről...

A Gömböc egy magyar fejlesztésű háromdimenziós test, melynek specialitása, hogy összesen két – egy stabil és egy instabil – egyensúlyi helyzete van. A stabil helyzet az, amit a képek mutatnak; az instabil ugyanez fejjel lefelé fordítva. Itt elvben meg tudna állni, de bármely kis mozgás kibillenti ebből a helyzetből.
A találmány konstruktív bizonyítása Vlagyimir Igorjevics Arnold orosz matematikus 1995-ös sejtésének, mely szerint létezik olyan homogén test, melynek négynél kevesebb egyensúlyi pontja van. Ezt a tulajdonságot nevezik úgy is, hogy a test mono-monostatikus.Várkonyi Péter és Dr. Domokos Gábor a BME Építészmérnöki Kar Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékének oktatói fedezték fel ezt a különleges tulajdonságú testet, s munkájuk felkerült a tekintélyes Mathematical Intelligencer folyóirat címlapjára is 2006 őszén (ahol 1979 óta első alkalommal szerepelt egy magyar felfedezés).
A gömböc formája rendkívül érzékeny, egy 10 cm átmérőjű Gömböc mérettűrése 0,01 mm-es tartományban kell legyen ahhoz, hogy a matematikailag igazolt forma a valóságban is működjön. Ezt a követelményt jelenleg legjobban a számítógéppel vezérelt marás segítségével lehet megvalósítani, és ez a forma nem egyértelmű megoldása a problémának.
A gömböc egyensúlyi tulajdonságai akárcsak több páncélos állaté alakult ki. Ez segíti őket abban, hogy vissza tudjanak fordulni, ha hátukra fordítják őket; nekik csak egy kicsit kell elmozdulniuk, a többit elvégzi a gravitáció. Domokos és Várkonyi egy évet töltött teknősök méregetésével a Budapesti Állatkertben, a Magyar Természettudományi Múzeumban és különböző állatkereskedésekben. A Kutatók első biológigai cikküket ötször dobták vissza, míg végül megjelenhetett a Proceedings of the Royal Societyben, vagy a Nature-ben és a Science-ben.Érdekesség, hogy nem találtak máshol gömböcöt a természetben. Talán azért, mert a gömböc egy idealizált homogén test - bár az egyensúly visszanyerése fontos, a robotikában egyszerűbb az alsó részt nehezebb anyagból csinálni.
Az első gömböc 2006 nyarán készült számítógéppel vezérelt lézerek segítségével. A jelenleg használható anyagok: AlMgSi ötvözet, sárgaréz, márvány, plexiüveg. Az egyensúlyi tulajdonságokat mind a gömböc, mind a felszín tökéletlenségei befolyásolják. Ha egy gömböc megsérült, akkor olcsóbb újat gyártani, mint a sérült példányt kijavítani. Bár elméletben akármilyen gömböc képes visszatérni a stabil egyensúlyi állapotba, a sérült gömböcök közül mindig a nagyobb vagy nehezebb darabok őrzik meg ezt a tulajdonságot a legjobban.
A gömböc bejegyzett márka és védjegy, és Domokos vállalata az egyetlen gyártó. Szokásos méretük 10 cm, és mindegyikük megkapja a Gömböc logót és a sorozatszámát. A kis mérettűrés és a kevés megrendelés miatt nem lehet olcsón kapni. További információ itt!
2008 októberében elkészült az első porcelán gömböc speciális minőségű herendi porcelánból. A matematikai képletes díszítésű üreges gömböc neve: Herend pszeudo-Gömböc, és a Boston Consulting Group tulajdona.
Felfedezése után a gömböc hamar a média figyelmének középpontjába került. Nem aratott ekkora sikert magyar felfedezés a Rubik-kocka óta (1974). Felfedezőit kitüntették a Magyar Köztársaság Lovagkeresztjével. A New York Times 2007 hetven legérdekesebb ötlete közé választotta.Az idei Sanghaji Világkiállítás magyar pavilonjának fő attrakciója a Gömböc bemutatása. A helyszínről érkezett beszámolók szerint korosztályra való tekintet nélkül érdeklődnek a látogatók a magyar találmány iránt, és láthatóan jül érzik magukat a világító végű, mozgó farudakkal ékített építmény falai között. (De jó lenne élőben látni...) A Lévai Tamás által tervezett pavilon középpontjában egy 2.5 magas krómacél Gömböc forma áll, ettől néhány méterre a látogatók egy "Gömböc-simogató" pulton kipróbálhatják a 18-24 cm magas, plexiből, alumíniumból, vörösrézből és bronzból készült Gömböcöket.

* * * * *

Mint megtudtam, a kínaiak két magyart ismernek: Petőfit, aki nemcsak tananyag, de állítólag kedvelt költő, a másik pedig a külföldön Hudecnek hívott építész-zseni, aki az 1930-as években Sanghaj arculatának egyik meghatározó építésze volt.
Hugyecz László Ede (1893-1958) magyar építész édesapja is építészmérnök volt: saját erejéből küzdötte fel magát mérnökké, építőipari vállalkozóvá. 1900-ban pl. alvállalkozóként részt vett a pesti kisföldalatti - a második európai földalatti vasút - építésében.A Magyar Királyi Építészeti Akadémián végzett tervező 1916-ban az I. világháború egy ütközetében lábsérülést szenvedett, a kozák lovasság foglyul ejtette. Szibériába vitték, ahonnan 1918-ban kalandos körülmények között sikerült megszöknie. Átjutott Kínába, ahol megtanulta az angol és a kínai nyelvet. Egy amerikai építészirodában kezdett dolgozni. 1922-ben megnősült, felesége a svájci-angol Gisela Meyer lett. Hugyecz hamar Sanghaj építészeinek legmarkánsabb alakja lett.
1920-ban került Sanghajba, ahol először egy amerikai cégnél dolgozott, majd 1925-ben saját vállalatot alapított. A Hudec Tervezőiroda Sanghajban 65 épületet tervezett; kórházat, templomot, színházat, mozit, egyetemet, lakóházakat. A század első felének legmagasabb épülete egész Kelet-Ázsiában az 1934-ben épült, 83,8 méter magas, 22 emeletes Park Hotel - melynek
tetején éjszakai bárt, a tetőteraszán pedig szabadtéri táncparkettet rendeztek be - szintén Hudec munkája.Igazi nagy épületeit az art deco stílus jellemzi, így a Grand Cinema vagy a Deluxe filmszínházakat, a Paramount báltermnet és színházi épületet vagy a Majestic színház letisztult, egyszerű belső tereit. Az art deco stílusa tökéletesen illett az akkor világvárossá formálódó Sanghajhoz, mert ebben a stílusban forrott egybe leginkább a szépség és a használhatóság.
Az 1929-es Cathay (ma Béke) szálló háromszög alakú épületének folyó felé eső tornyán Hudec könnyedén házasította az európai art decót és a több ezer éves kínai kultúra elemeit.
Hudec unokaöccse, Jánossy Péter Sámuel budapesti építész szerint Hudec kínai népszerűsége azzal magyarázható, hogy közel állt hozzá a keleti kultúra és formakincs, hiszen a magyar hímzésekben, fafaragásokban, tojásfestésekben vissza-visszaköszönnek a távol-keleti motívumok.
Hugyecz maga köré gyűjtötte a Sanghajban élő magyarokat, megalapította szövetségüket, melynek elnöke lett. Ebben a minőségében anyagilag és erkölcsileg támogatta rászoruló honfitársait, e tevékenysége elismeréséül az akkori magyar kormányzat tiszteletbeli konzullá nevezte ki 1942-ben.
1947-ben a kommunista diktatúra idején ismét fogságba került, ahonnan ismét sikerült megszöknie. Családjával elhagyta Kínát, és Svájcban, Luganoban telepedett le. Onnan Hugyecz Rómába ment, ahol egy különleges feladatot kapott: a Szent Péter sírját kutató nemzetközi csoport tagja lett. A régészekből, teológusokból álló, nemzetközi tekintélyű csapat négyévi munkájával bebizonyította, hogy az urna, amelyet mélyen a Szent Péter bazilika alatt találtak meg, valóban Szent Péter csontjait tartalmazza. Ez a munka alapvetően megváltoztatta életét, mélyen vallásos lett, hirtelen zenével és írással kezdett foglalkozni, rengeteget tanított, az építészettől pedig visszavonult.
A bazilika alatti ásatások befejeztével Hudecz a kaliforniai Berkeleybe költözött, ahova egyetemi tanárnak hívták. Itt halt meg szívinfarktusban 65 éves korában.