2009. december 27., vasárnap

téli itókák

Csokipuncs
Hozzávalók:
2 db narancs,
fél kiskanál szegfűszeg és fahéj,
4 evőkanál kakaópor,
6 dl tej,
1 dl csokilikőr,
tejszínhabspray,
1-2 kiskanál cukrozott narancshéj,
8-10 szem kockacukor
Elkészítés: A narancsokat alaposan mosd meg, és vágj vékony szelet karikát belőle. Néhány szem kockacukrot dörzsölj át jó alaposan a narancs héján, hogy átvegyék a gyümölcs aromáját.
Forralj fel 2 dl vizet a kockacukorral és a kakaóporral. Öntsd hozzá a tejet, kevés csokoládélikőrt, szórj bele szegfűszeget, fahéjat, és melegítsd át.
Csészébe téve önts rá kemény tejszínhabot, és szórd meg cukrozott narancshéjjal.

Fahéjas forrócsoki (2 személy részére)
Hozzávalók:
egy tábla (10 dkg) jó minőségű étcsokoládé,
0, 5 dl + 2 evőkanál forró víz,
1, 5 dl tej,
1 csomag vaníliás cukor,
1 kiskanál őrölt fahéj,
2 evőkanál cukor.
Elkészítés: A csokoládét törd apró darabokra és fél deci víz hozzáadásával tedd fel gőz fölé, hogy felolvadjon. Ekkor keverd bele a cukrot, a fahéjat és a vaníliás cukrot, és higítsd fel két evőkanál meleg vízzel, és a meleg tejjel.

Forró vanília ital
Hozzávalók (személyenként):
egy vaníliarúd,
2 dl tej,
egy evőkanál méz vagy egy csomag vaníliás cukor
Elkészítés: Egy vaníliarúd belsejét kapard ki és keverd össze 2 dl tejjel, melegítsd fel, de ne forrjon, és habverővel vagy habosítóval habosítsd fel. Mézzel vagy vaníliás porcukorral édesítheted.

Fűszeres forralt bor
Hozzávalók:
1 liter fehér- vagy vörösbor
10-12 szem kockacukor
csipetnyi szegfűszeg
4-5 rúd fahéj
1 citrom reszelt héja
dió, mazsola
Elkészítés: Dobjunk mindent egy lábosba, melegítsük fel max. 50 fokra (forralni tilos, mert az alkohol elillan) majd hagyjuk állni egy darabig, hadd barátkozzanak össze az ízek. Nem szükséges leszűrnünk. Sőt! Dobáljunk diót és mazsolát a poharak aljára – nem fogjuk megbánni.

Fűszeres melegítő ital
Hozzávalók:
2 db lédús narancs
2 dl ananászlé
1-2 db feketetea-filter
1-1 kiskanál őrölt fahéj és szegfűszeg (vagy egy rúd fahéj és 6-8 szem szegfűszeg)
1-2 evőkanál méz, fél kiskanál szerecsendió
Elkészítés: A narancsok levét facsard ki és keverd össze a fahéjjal, szegfűszeggel, forrald össze, majd hagyd kihűlni. A teafilterből készíts 6 dl forró víz hozzáadásával teát, édesítsd egy-két kanálnyi mézzel. A narancslét öntsd össze a teával, majd az ananászlével is, és szórd meg szerecsendióval. Forrald össze az italt (ha szükséges, szűrd le), és melegen tálald.

Fűszeres tea
Hozzávalók:
2 filter fekete tea
csipetnyi szegfűszeg, őrölt fahéj és kardamom-mag
Elkészítés: Különösebb szaktudásra nem lesz szükségünk. Főzzünk teát, majd dobáljuk a kannába a fűszereket. Kis ideig hagyjuk állni, majd szűrjük le a teát egy lábosba. Takaréklángon kevergetve melegítsük újra. Adjunk esélyt más fűszereknek (pl. gyömbér, csillagánizs) is - kísérletezzünk bátran az ízekkel.
Mézes pálinka
Hozzávalók:
6 dl gyümölcspálinka
2-3 dl méz
Elkészítés: Érdemes felhasználása előtt egy-két héttel korábban elkészíteni. A mézet melegítsd fel, hogy folyós állagú legyen, majd még melegében keverd össze a pálinkával. Alaposan rázd össze, és hűvös helyen (nem a hűtőszekrényben) hagyd kihűlni.

Narancsgrog
Hozzávalók:
4 db lédús narancs
1 db citrom
1,5 dl rum
3 dl fekete tea
4-5 evőkanál cukor
Elkészítés: A narancsokat és a citromot vágd félbe, levét facsard ki. Készítsd el a fekete teát (3 decihez 1 filter), lassú tűzön keverd össze a cukorral, és forrald fel. Keverd hozzá a kifacsart narancs- és citromlét, majd a rumot. Pohárba töltve forrón tálald.

Ünnepváró almapuncs
Hozzávalók:
2 db alma
10 dkg szárított füge
2 db lédús narancs
6 dl kékszőlőlé
1-1 kiskanál őrölt fahéj és szegfűszeg
3-4 evőkanál cukor
Elkészítés: Az almát szeleteld fel, a fügét vágd nagyobb darabokra, a narancsot facsard ki. A cukrot alacsony hőmérsékleten olvaszd fel a szőlőlével és a narancsok levével, majd szórd bele az almadarabkákat és a fügét is, és forrald fel az egészet. Ekkor tedd félre a meleg tűzről hűlni, és ha hab keletkezik a tetején, azt egy kanállal kapard le.
Ízesítsd fahéjjal és szegfűszeggel. Az almát és a fügét szűrőlapáttal vedd ki és oszd el a tálalópoharakba, erre öntsd rá a puncsos italt.

2009. december 23., szerda

2009. december 19., szombat

2009. december 16., szerda

celebek

A mai nap celebhíre a műsorvezetővé avanzsált színésznő új szerelmének kiléte. Nagyon sok kommentáló hozzászólását elolvastam, és megdöbbentem. Nyílván a művésznő nem színházi alakításairól híres. Nemrég pucér képeket készíttetett magáról, melyeket közzé is tettek egy lapban. Volt férjével felváltva nyilatkoznak, melyikük hogyan értékeli kapcsolatukat.
Ezek tények. Az, hogy az új kedves mennyire jóképű, vagy milyen szerető lehet, engem nem igazán érdekel. De mennyire képmutatóak az emberek! Mennyivel utálatra méltóbb szerencsétlen Claudia, mint mondjuk "Az ország vőlegénye"? Vagy a "Naptárkirálynő"?
Ja, csak mert boldog?

* * * * *

Őszinte leszek, sokáig nem tudtam, mit jelent a celeb szó. Aztán felismerve, hogy kikre alkalmazzák, egy sajátos definícióm lett, mely nem egyezik a hivatalos megnevezéssel.
A celeb a 21. század első évtizedében divatossá vált, főleg a médiában használatos szó, amely az angol celebrity rövidüléséből származik. Elsődleges jelentése: felkapott, „ünnepelt” híresség. A kifejezés azt a tartalmat is hordozza, hogy az ismertség alapja nem feltétlenül az illető tudása, hanem egy, a média által róla mesterségesen kialakított kép, amely beépült a fogyasztók gondolatvilágába.
Celebnek nevezünk filmsztárokat, színészeket, sportolókat, énekeseket, popegyüttesek tagjait, tévés személyiségeket, valamint írókat és bűnözőket is.
Találtam kategorizálásukra is példát:
Formás celebek: azok a hölgyek, akik minden címlapon mosolyognak. Igazából nem tudni, hogy miből élnek, de mindig a legdivatosabb ruhákban flangálnak, és tökéletes a sminkjük – idomaikat és a mosolyukat vetik be egy-egy fotózás alkalmából. Bódi Sylvi, Debreczeni Zita, Dundika,
Horváth Éva, Kelemen Anna, Keleti Györgyi, (ő az elsőszámú kedvencem...) pedig mindig mindenről elmondja a gondolatát.
Bohóc celebek: nem színészek, nem zenészek (!), nem modellek, mégis imádjuk bámulni őket. Valóságshow-k szereplői, akik nem rettennek vissza a legbrutálisabb szerepektől sem. Bármikor hülyét csinálnak magukból a kamerák előtt; azért tartjuk őket, hogy legyen kin röhögni - Benkő Dániel, Gáspár Győző, Kiszel Tünde.

Oldalborda celebek: a híres- hírhedt férjük oldalán rivaldafénybe jutott hölgyek. lassan többet szerepelnek a képernyőn, mint a párjaik, és halálosan komolyan veszik a feladatukat. Sőt, némelyikük lassan túl is nő férjen. Illik meghívni őket a társasági rendezvényekre, a ruhaszponzorok már őket is öltöztetik, és annak is hírértéke van, ha beütik a lábujjukat a gardróbszekrény ajtajába. Rendszerint ők maguk is saját műsort kapnak, vagy DVD-t adnak ki, esetleg ruhakollekciót dobnak piacra. Férjeik által kerültek a címlapra: Galambos Dorina (még mindig nem hisszük el neki, hogy csodás a hangja - pedig az), Rubint Réka, Sarka Kata.

Hirtelen celebek:
az ismeretlenség jótékony homályából villantak elő egy-egy műsor mellékszereplőjeként, majd annyira megszerették a kamerákat, hogy ma már élni sem tudnak nélkülük. Tíz körömmel küzdenek minden „csepp” szereplésért az egyébként tehetséges emberek, csak éppen nincs sok okuk arra, hogy naponta szerepeljenek a címlapon. Hirtelen lett celeb például
Keleti Andrea, Pflum Orsi, Südi Iringó.

Lefutott celebek: valaha szebb napokat látott művészek, akikre igazából már a kutya sem kíváncsi. Bánatukban eladják a lelküket a bulvármagazinoknak, és ötvenen, sőt hatvanon túl is megmutatják, hogy ők bizony képesek felvenni a harcot egy kishírért is bármelyik tinisztárral. A kategória legismertebb hazai celebjei: Bíró Ica, Delhusa Gjon, Karda Bea,
Mary Zsuzsi, Sütő Enikő, Zalatnay Sarolta.

2009. december 13., vasárnap

dobocska

The Birds: Mr. Tambourine Man

Tamburello - gondolná az ember hogy egy új sport nevét hallja éppen?
Az olasz megnevezés dobocskát, csörgődobot jelent. A játék egyetlen speciális eszköze az ütőként használt tamburelló, mely egy csörgők nélküli dobhoz hasonlít. Ehhez járul még egy teniszlabdával mindenben megegyező, de annál lényegesen puhább labda, és kezdődhet a játék bármilyen pályán, ahol a kirajzolt vonalakon kívül másra már nincs szükség.
Két három vagy öt teniszezőpár játszik egymás ellen egy 30x12 méteres pályán. Nincs háló, csak egyetlen vonal osztja két egyenlő részre a pályát - és a játékosok tamburellókat használnak, melyekkel a labdát a tenisz szabályainak megfelelően érinthetik. A tamburellót fõként a tenyeres ütések jellemzik, ezért az ütőt a helyzetnek megfelelően egyik kézből a másikba veszik át. Az oldalütések technikája a diszkoszvetés mozdulatára emlékeztet.A győzelemhez 13 nyert játszma kell, 12:12 esetén a találkozót döntetlennek tekintik. Minden játszma 4 pontból álló sorozatból áll.
A játékhoz ügyességen, robbanékonyságon, gyors reflexeken kívül szükség van még az alkalmazkodás és együttmûködés szellemére: a tamburello valódi csapatsport.

Rameau: Tambourine

A tamburello Olaszországban alakult ki, ahol gyökerei egészen a reneszánsz koráig nyúlnak vissza. Abban az időben fejedelmi udvarok kedvelt sportja volt a pallacorda mellett, melyből később a tenisz fejlődött ki. Már a 18. századból maradtak fenn olyan ütők, melyek a ma használt ütőkre emlékeztetnek. A tamburello a századfordulón nagy népszerűségnek örvendett, később azonban a labdarúgás térhódításával egyre inkább háttérbe szorult, noha az olasz nemzeti bajnokság mindvégig számottevõ maradt.
Napjainkban a tamburello újra reneszánszát éli, a sportot szülőhazáján kívül ismerik és űzik Franciaországban, Spanyolországban, Németországban, terjed Ausztriában is, és kezdeti lépéseit próbálgatja Magyarországon.
barokk tánc

2009. december 7., hétfő

kis pénz, nagy pénz...

Rendőrök vittek el egy férfit és négy éves kisfiát egy győri áruházból, mert állítólag hamis 10 ezressel fizettek. A pénztár után a biztonsági őr lépett oda a férfihez, hogy hamis pénzzel fizettek és hívják a rendőrséget. Néhány perccel később 5 rendőr jött értük 2 kocsival.
A pénzről később kiderült, hogy nem hamis, csak régi.

A hipermarket szóvivője szerint a pénztárosokat folyamatosan képzik, miről lehet felismerni a hamis bankjegyeket. Szerinte a pénztáros nem járt el szabálytalanul, amikor gyanús lett neki a pénz.
„Valóban kellemetlen lehet egy ilyen helyzet annak, aki belekerül. Viszont amennyiben a pénztáros gyanúsnak találja a bankjegyet, vagy egyértelműen tudja bizonyítani, hogy hamis, kötelessége jelenteni” - mondta az áruház szóvivője.

A cég szóvivője szerint legjobb, ha a vevő ilyen esetben a vásárlók könyvébe írja be a panaszát, azt ugyanis 30 napon belül ki kell vizsgálnia az áruház-igazgatónak és kártalanítania a vevőt, legalább egy bocsánatkéréssel.
A cégnél azt mondják, a pénztáros helyesen járt el, amikor szólt az őröknek, ugyanakkor azt is elismerik, hogy legalább bocsánatot kellett volna kérniük.

* * * * *

Nincs is azzal semmi baj, hogy a gyanú felmerülésekor intézkedett a pénztáros.
Na de öt rendőr egy hamis tízezreshez?

És íme egy újabb történet - több pénz, kevesebb rendőr...:


* * * * *

A Repülőtéri Rendőri Igazgatóság, a Nemzeti Nyomozó Iroda és a BRFK pénteken közös akció keretében őrizetbe vette Rényi-Vámos Krisztinát, a Budapest Airport és Sziebert Györgyöt, a BKV jogi igazgatóját. Utóbbit egy óbudai bevásárló- központ mélygarázsában tízmillió forint (feltehetőleg kenőpénz) átvételekor érték tetten.

Sziebert elfogásakor nem engedelmeskedett a rendőri utasításoknak, míg a pénzt átadó férfi autójával menekülni próbált, az NNI különleges egysége azonban elfogta. Egyik, nevének elhallgatását kérő ismerőse szerint Sziebert nem kenőpénzt, hanem az új lakásához kért kölcsönt - nem tíz, hanem 11 millió forintot - vett át, amikor elfogták. A rendőrség szerint azonban a pénzátadás módja és helyszíne miatt ez nehezen hihető.

Az RRI bűnszövetségben elkövetett vesztegetés, hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt április 15-én rendelt el nyomozást egy állampolgár feljelentése nyomán. Az ügynek jelenleg öt gyanúsítottja van: két ügyvéd és annak a szoftverfejlesztő cégnek a vezetője, amelyik nemrég 28 millió forintért készítette el a BKV szerződéseinek adatbázisát. Valamennyiüket pénteken vették őrizetbe. Előzetes letartóztatásukat kezdeményezik.

Az RRI, az NNI és a BRFK nyomozói péntek este csaknem egy időben tartottak házkutatásokat. Dokumentumokat, számítógépeket és számítógépes adathordozókat foglaltak le. Úgy tudni, a nyomozók egy névtelenséget kérő feljelentése alapján kezdtek munkába és minden helyszínre részletes listával érkeztek. Pontosan tudták, mit keresnek, nagyjából azt is, hogy hol. A rendőrség 2005-ig visszamenően kért be szerződéseket és egyéb dokumentumokat a BA és a BKV Zrt.-től.

Szeibert egyébként 2008 májusában került a Budapesti Közlekedési Vállalathoz - pályázat nélkül, az igazgatótanács akkori vezetőjének ajánlására. Korábban a cég már hatalmas mennyiségű iratot küldött át a BRFK-ra, főleg a végkielégítések dokumentumait és a "gyanús tanácsadói szerződéseket".

A BA és a BKV jogi igazgatója korábban együtt dolgozott. Sziebert 2003-'08 között a repülőtéren különböző vezetői posztokat töltött be, egy ideig Rényi-Vámos beosztottja volt. A gyanú szerint Sziebert fiktív, illetve jelentősen túlszámlázott szerződéseket kötött, igazolta el nem végzett munka teljesítését, és a túlszámlázással teremtett profit egy részét az ügyvédi irodák zsebbe visszaadták neki.
A hónapok óta nyílt és titkosszolgálati eszközökkel (lehallgatás?) zajló bizonyítékgyűjtés ellenére a rendőrség egyelőre nem hozza nyilvánosságra, hány fiktív vagy túlszámlázott szerződéssel kapcsolatban gyanítanak korrupciót, és hogy hozzávetőlegesen mekkora kenőpénzhez juthattak a gyanúsítottak.
Egy informátor szerint a pénteki házkutatást további őrizetbe vételek követhetik. Ez annál is valószínűbb, mivel a nyilvános cégadatok szerint sem Rényi-Vámos, sem Sziebert nem rendelkezett önálló képviseleti joggal, a külsős szerződéseket sem írhatta alá egyedül.

2009. december 6., vasárnap

víz kontra kóla

Istennel találkozni egyszerű,
Istennel találkozni bonyolult.
Istennel találkozik, aki vizet iszik,
Istennel találkozik a vízbe fúlt.
(Károlyi Amy)
A víz a hidrogén és az oxigén vegyülete, kémiai képlete H2O. A Föld felületén megtalálható egyik leggyakoribb anyag a földi élet alapja.
Bolygónk felületének 71%-át víz borítja, ennek kb. 2,5%-a édesvíz, a többi sós víz. Az édesvízkészlet gleccserek és állandó hótakaró formájában található részét nem számítva, az édesvíz 98%-a felszín alatti víz, ezért különösen fontos a felszín alatti vizek védelme.
Magyarország ivóvízellátásának több mint 95%-a felszín alatti vizeken alapszik.
Kanada rendelkezik a legnagyobb édesvíz tartalékokkal, a források 25%-ával.A víz biológiai jelentősége óriási, a földi élet elképzelhetetlen nélküle, a sejt- és testnedvek legnagyobb részét víz alkotja. A vér ozmózisnyomásának normál szinten tartásában is jelentős szerepe van, így napi 1,5-2 liter folyadék elfogyasztása alapvető igénye szervezetünknek.

Korunknak egyik nagy problémája az ivóvízhiány; drasztikusan csökken a Föld ivóvízkészlete. Az előírások szerint az alábbi tulajdonságokkal kell rendelkeznie az ivóvíznek: színtelen/átlátszó, szagtalan, kellemes ízű, kellemes hőfokú, sem túl lágy, sem túl kemény, nem tartalmaz az egészségre ártalmas szennyező, fertőző anyagokat.
- Kérsz egy kólát? - hangzik el gyakorta a kérdés. Az viszont egyre ritkábban, hogy:
- Kérsz egy pohár vizet?
Hiába minden prédikáció a helyes bőrápolásról, az öregedés gátlásról, a méregtelenítésről, az egészséges életmódról, ha nem iszunk elegendő, jó minőségű tiszta vizet!

Az amerikaiak 75, az európaiak 60 %-a krónikusan vízhiányos. Mily érdekes, hogy a vízszegény afrikai országokban előfordul, hogy több vizet isznak, mint nálunk (és többre is becsülik a tiszta vizet!
Az amerikaiak 37 %-ánál a szomjúságérzet annyira gyenge, hogy gyakran összetévesztik az éhségérzettel. Ebből következik, hogy a pohár helyett az ételhez nyúlnak, aminek végeredménye a kóros elhízás, hisz szervezetük nem kapja meg azt a mennyiségű folyadékot, amely normalizálhatná az emésztési folyamatokat.
A Washingtoni Egyetem felmérése szerint egy pohár víz maradandóan csökkentette a diétázók 100 %-ának az éhségérzetet. Sőt, a nappali fáradtság elsőszámú okozója a vízhiány.
Folyamatban lévő tanulmányok kimutatják, hogy a hát és ízületi fájdalmakban szenvedők 80 %-ánál, naponta 8-10 pohár víz csökkenti a fájdalmakat.
Azok a hölgyek, akik nem esnek teherbe - annak ellenére, hogy a vizsgálatok szerint nem meddők – szinte kivétel nélkül mind vízhiánnyal küzdenek.
A szervezet és a bőr öregedése is egyértelműen a vízhiányra vezethető vissza.

Tényleg annyi vizet iszol, mint amennyi szükséges lenne?

A számára megfelelő vízfogyasztást bárki könnyen kiszámolhatja: testsúly kilogrammonként 30 ml tiszta vízre van szüksége a szervezetünknek naponta, amelyet kis adagokban elosztva folyamatosan kéne meginnunk minden nap. Ez egy 50 kilós ember esetében 50x30 ml, azaz 1500 ml (másfél liter) tiszta víz az egyéb folyadékbevitel mellett. Egy egészséges emberi szervezet napi folyadékszükséglete viszont testsúly kilogrammonként 70 ml, amiből 30 ml-nek tiszta víznek kéne lennie.

Régi regényekben olvasható, hogy ha elájult a kisasszony, akkor szolgák hada rohant oda tiszta vízzel. Ma bekapunk rá valami dili bogyót. Fejfájásra régen a tiszta víz volt a megoldás. Ma egy kávé, ami mellesleg vízelvonó hatású. Ezt a régi presszósnők jól tudták, hisz minden csésze kávé mellé felszolgáltak egy pohár csapvizet. A régi időkben se szeri se száma nem volt a különböző vízkúráknak. Mára mi maradt nekünk? A víz nem üzlet! A kóla viszont annál inkább!

A kóla

Az USA több államában a rendőrség baleseti helyszínelői 2 gallon (kb. 7 liter) Cola-t visznek magukkal, hogy a baleseteknél az úttestre folyt vért azzal távolítsák el. Ugyanis a kóla sitt-sutty kicsapja a vérsejtjeidet.
Vagy önts bele egy dobozos Cola-t a kagylóba és hagyd ezt az igazi "csodaszert" egy óráig hatni, utána öblítsd le. A kagyló maradéktalanul tiszta lesz.
Rozsdafoltok eltávolítása egy krómozott felületről: Dörzsöld be a felületet egy Cola-ba áztatott alumíniumfóliával.
Az autóakkumulátor pólusairól könnyedén eltávolíthatod a korróziót, ha egy doboz Cola-t ráöntesz. Elképesztő, ahogyan pezseg.
Egy berozsdásodott csavart meglazíthatsz, ha egy pár percig egy Cola-ba áztatott rongyot teszel a csavarra.
Ha kenőanyagokat akarsz eltávolítani egy szövetből, önts bele a mosógépbe a mosószer mellé egy doboz Cola-t, és futasd le a programot. A doboz Cola segít a kenőanyag-maradékok eltávolításában.
Eltávolítja a szélvédő szennyeződéseit is.
Ja, és mellesleg iható!Hasznos információ:
A Cola aktív hatóanyaga a foszfor-sav, melynek pH-értéke 2,8. Egy vasszöget 4 nap alatt old fel. A foszfor-sav kioldja a csontokban lévő kalciumot és hozzájárul a csontritkulás elszaporodásához. A kisgyermekek tejfogát is oldja. Coca-Cola szirupot koncentrált formában szállító tartálykocsikat különösen korrozionáló, veszélyes anyagokat jelző táblával kell ellátni.
A Cola forgalmazók már 20 éve használják a teherautók motorterének tisztítására!
Már csak az a kérdés, mit szeretnének inkább, egy pohár vizet vagy egy Cola-t?

* * * * *

És hogy miért pont a mai napra szántam ezt a bejegyzést?
Ha bárki azt gondolná, hogy ő annyira szuverén egyéniség, hogy sem a média, se a pénzvilág nem befolyásolja az életét, akkor elárulom: az 1930-as évek elején a növekvő Coca-Cola Company arra kereste a választ, hogy télvíz idején hogyan lendíthetnék fel az ilyenkor hagyományosan pangó üdítőpiacot. Felbéreltek egy tehetséges reklámgrafikust, Haddon Sundblomot, akinek a nevéhez fűződnek a Mikulást a Coca-Colával összekapcsoló képek, melyek segítettek felpörgetni a téli eladásokat, és erősítették a termék ismertségét a gyermekek körében.
A joviális, kövérkés, nagy zsákot cipelő, piros-fehér ruhás Mikulás képe már jó néhány évvel azelőtt létezett, hogy Sundblom megrajzolta volna első téli reklámját. A Coca-Cola felkarolta az elterjedőben lévő ábrázolást, s egy olyan korban népszerűsítette, amikor a karácsony ünnepe éppen átmeneti fázisban volt - vallási ünnepből a fogyasztói társadalom ünnepévé.

2009. december 5., szombat

Stirlitz

81 éves korában Moszkvában meghalt Vjacseszlav Tyihonov színművész. Az Oroszországban máig rendkívül népszerű 81 esztendős színészt december 4-én pénteken érte a halál egy moszkvai kórházban, ahová a közelmúltban szállították be szívinfarktussal.
Pályafutását az ötvenes években kezdte, több tucatnyi szovjet, később orosz filmben szerepelt. Gyakran formált meg olyan szovjet hősöket, akik a kommunista eszmék győzelméért küzdenek. Leghíresebb szerepét A tavasz 17 pillanata című tizenkét részes tévéfilmsorozatban játszotta el.
A sorozat
1973-ban készült Julian Szemjonov regénye alapján, Tatyjana Lioznova rendezésében. A magyar nézők egy évvel később láthatták.
Tyihonov Makszim Makszimovics Iszajev őrnagyot, a zseniális orosz kémet alakította, aki Max Otto von Stirlitz néven férkőzött a náci vezetők közelébe.
Stirlitz valóságos népi hős lett:
Borisz Jelcin elnöksége idején egy felmérés kiderítette, hogy az orosz filmhősök közül a választók legszívesebben Stirlitzet látnák az elnöki székben.
A nép emlékezetébe nemcsak Stirlic alakja vonult be, hanem a hihetetlenül leleményes szovjet kém ideálját megformáló színész, Vjacseszlav Tyihonov is.Az idő soha-soha meg nem áll / az órák róják szüntelen útjukat" = A tavasz 17 pillanata, hetvenes évek, tévéfilm gonosz, agyafúrt nácik, szemfüles és okos szovjetek. Vitathatatlanul a film nagy erénye, hogy megkímélte a nézőt a szovjetbarát propagandától - bár néha azért szó esik Marxról és a kommunizmusról.
A cím mellett mindenkinek ismerős a Strilitz név is, amely a ravasz hírszerző személyének a szinonimája lett – mindannak ellenére, hogy a legtöbb filmrajongónak nem volt lehetősége végignézni az alapművet, mert annak vetítését a rendszerváltás után mindegyik csatorna elfelejtette. Az 1973-ban bemutatott legendás filmsorozat az azóta eltelt három évtizedben mégsem veszített népszerűségéből.
Azt mesélik, hogy a legelső vetítéskor szinte kihaltak Moszkva köz
terei, megszűnt a bűnözés az utcákon, megnőtt az áramfogyasztás és csökkent a vízfogyasztás - mindenki a képernyők előtt ült.
Külön érdekessége a filmnek, hogy egy nő készítette, és Tatyjána Lioznova neve sem maradt volna fenn, ha nem készíti el ez a sorozatot, amely megejtő női szeretettel ábrázolta a férfiak nyers világát. A rendezőnő beszélt arról, hogy maga Leonyid Berzsnyev, az SZKP KB főtitkára is minden este ott ült a televízió előtt, hogy megnézze a kém legújabb törénetét.
A 3 év alatt elkészült 12 részes filmet a rettegett orosz titkosszolgálat, a KGB rendelte meg, és az első ember, aki látta, valószínűleg Jurij Andropov, akkori KGB-főnök, későbbi pártfőtitkár volt. Lioznova szerint Andropov nem sokat cenzúrázott, csak a közreműködő KGB-szakértők nevét húzatta ki a film végéről, és kérésére helyezték el a filmben a német munkásmozgalomról szóló betétet.
Ma már szinte senki sem tudja elképzelni, hogy más
is eljátszhatta volna Stirlic szerepét, de Lioznova szerint akkor szinte a véletlenen múlt, hogy rá esett a választás. A már ismert Tyihonovnak ez volt a hetedik filmszerepe, és sokat nyomott a latban, hogy éppen akkor szabad volt, nem voltak színházi kötelezettségei, és elvállalta a hosszú ideig tartó forgatást.
Filmkritikusok egyetértenek, hogy az A tavasz 17 pillanata - a legelső szovjet tévésorozatok egyike - újszerűen mutatta be a múltat. Talán Lioznova realista filmje volt az első, amelyben a náci vezetőket, köztük a birodalmi biztonsági főhivatal (RSHA) és a német titkosrendőrség parancsnokait, például az utóbbi hivatalvezetőjét, Müllert - a korábbiakkal ellentétben - nem eszetlennek, együgyűnek, hanem ügyesnek és rendkívül ravasznak ábrázolta. Ráadásul a náci vezetős fontos emberi érzelmekkel bíró személyiségek is, akik kifejezetten szellemesek: a film szinte minden részében van közöttük egy-egy filozofáló beszélgetés. Müller, a Gestapo főnöke maga is ilyen figura – éppen ezért lesz ő a legveszélyesebb ellenfele Stirlitznek. Schellenberg SS-Brigadeführer (Oleg Tabakov) maga a hivatali cinizmus, de nem lehet tőle elvitatni az intelligenciát, Bormann pedig, aki a szovjet történetírás egyik legutáltabb alakja, ravasz emberként mutatkozik be. De kiemelt szerepet kap még a filmben Himmler, Gőring, és Hitler is megjelenik benne néhány képsor erejéig.
A nácik ilyetén ábrázolása persze nem volt a véletlen műve: a filmnek a kémtevékenységhez kellett kedvet csinálnia, így az ellenséget sem lehetett szörnyetegekként ábrázolni.
Stirlitz nem valami akcióhős (a filmben gyakorlatilag nincs erőszakos jelenet), hanem egy, már ötven év körüli díszegyenruhában feszítő aktakukac, akin látszik, hogy megszenvedi a szakmáját: halálosan fáradt és megkeseredett, már-már depressziós. Nincs az életében sem szórakozás, sem egy nő, sem barátok: egy öregedő, magányos férfi ő, akit elszakított a sors a hazájától, egy olyan egyenruhában jár-kel, amit gyűlöl, és akinek mégis az utolsó pillanatig állnia kell a sarat az őt és másokat fenyegető folyamatos életveszélyben.
"Max Otto von Stirlitz, tiszta fajú árja, északi típus, könyörtelen a Birodalom ellenségeivel szemben, Berlin teniszbajnoka."
Stirlitz tökéletesen ideális NKVD ügynök volt. Oroszország szívében született, nagy műveltségű ember volt. Az ír és az albán kivételével az összes európai nyelvet beszélte. Fizikai erőszak helyett az ész erejét részesítette előnyben, s büszke volt rá, hogy ötven évesen csak egyszer kellett ölnie. Kedvenc itala a konyak volt. Horch autót vezetett, a szép nők ajánlatát is udvariasan hárította el: „Inkább egy kevés kávét innék.” Folyamatos utazásai közben állandóan visszavágyott Oroszországba.

Bármennyire is realista a film, a történészek és elhárítási szakértők véleménye abban egyezik, hogy szovjet felderítő nem tudott volna ilyen magas rangban a náci biztonsági főhivatalban dolgozni. A német fasiszta elitalakulat, az SS vezető tiszjeit ugyanis különleges alapossággal ellenőrizték, családfájuk 1750-ig visszamenőleg ismert volt.
Másrészt szovjet hírszerző nem szerepelt a német elhárításnál.
Az ugyan tény, hogy Himmler ki akart egyezni a nyugati hatalmakkal – csak éppen nem Svájcon és nem Dullesen keresztül - mint a trténet meséli.A legújabb kutatások szerint Stirlic "prototípusa" egy bizonyos Willi Lehman lehetett. A "tiszta vérű" német az 1920-es évektől a kémelhárítás, majd a politikai rendőrség, a Gestapo tiszjeként szolgált. Ki nem állhatta Hitler törtető pribékjeit, ráadásul nyugdíjazás nélkül elbocsátották, így 1929-től önként kínálta fel szolgálatait a szovjeteknek. A Breitenbach fedőnevet kapott ügynök azonban tragikus sorsra jutott: 1942-ben leleplezték és feltehetően kivégezték.Másik forrás szerint 1995-ben halt meg Jan Csernyak nevű szovjet hírszerző, akiről Szemjonov Stirlitz alakját mintázta. Csernyak 1930-'45 között Németországban dolgozott, több tucat ügynöki hálózatot hozott létre, és a háború alatt az ő jelentései alapján állították föl a német repülőgépeket figyelő radarállomásokat, de információit még az atomfegyver kifejlesztésének kezdeti szakaszában is fölhasználták. A kém világháború utáni életéről azonban semmit sem tudunk. Azonban halála előtt pár nappal mégis megkapta a jutalmát: Mihail Kolesznyikov tábornok, a vezérkari főnök és a katonai hírszerzés parancsnoka, továbbá Fjodor Ladigin vezérezredes halálos ágyán átadta neki az „Oroszország hőse” kitüntetést a világháború alatt végzett érdemeiért.
A mű alapját képező könyv Julian Szemjonov (1931-1993) alkotása volt. Ő a maga idejében a szovjet közönség és irodalomkritika körülrajongott szerzőjének számított. Rendszeresen kiküldték (hadi)tudósítóként olyan külföldi helyszínekre, amelyekről az átlagos szovjet hírlapíró nem is gondolhatott, továbbá a KGB is bizalmas viszonyt ápolt vele.
Szemjonov már egészen korán kitalálta magában a német belbiztonsági szervekbe beépült szovjet hírszerző alakját - a „Vihar őrnagy” c. könyvében már szerepelt Stirlitz, aki a németek által aláaknázott Krakkót mentette meg a pusztulástól.A „Tavasz tizenhét pillanata” először 1961-ben megjelent folytatásokban, majd 1968-ban könyv alakban – Magyarországon a mára már legendás Albatrosz-sorozatban jelent meg 1971-ben „Stirlitz-dosszié” címen. Ez csak egy állomás volt a könyv sikerútján: az első megjelenése után sorra kiadták a szocialista tömb államaiban és mindenütt méltó elismerést nyert mind az olvasóközönség, mind a kritika által.
1945. márciusában kezdődnek az események. Eredeti nevén Makszim Iszajev őrnagy, jelenleg Ott von Stirlitz (Vjacseszlav Tyihonov), az RSHA, vagyis a Birodalmi Biztonsági Főhivatal VI. hivatalának (hírszerzés) vezető beosztottja, SS-Standartenführer (ezredes), az SS és GESTAPO középvezetésébe hosszú évek óta beépült szovjet titkosszolgálati tiszt számára élete egyik legnagyobb kihívása következik el: le kell lepleznie azokat, akik különalkut akarnak kötni a nyugati hatalmakkal annak érdekében, hogy az egyesült német-nyugati haderő keleten megfordítsa a háború sorsát. A célszemély, aki a különbéke puhatolódzásai fogadja, maga Alan Dulles, az amerikai elhárítás svájci helytartója.
Stirlitz elsődleges gyanúsítottja Himmler lesz, az SS
Reichführere, aki közben valóban elküldi egyik emberét Svájcba, hogy ott az amerikaiakkal tárgyaljon a fegyverszünetről és az átállásról, meg persze Hitler megbuktatásáról. Stirlitznek egyrészt el kell hárítania a védelmébe vett német belső ellenállókra fenekedő veszélyt, továbbá ki kell választania közülük azt a megfelelő embert egy svájci útra, akinek a feladata a nyugati hatalmak informálása lesz a német különbéke lehetetlenségéről. Választása két életidegen értelmiségire esik. Pleischner professzor (Jevgenyij Jevsztignyejev) Svájcban lebukik, és öngyilkos lesz. Schlag lelkésznek (Rosztyiszlav Pljatt) a nyaka körül is megszorul a hurok, amikor az egyik GESTAPO-ügynök nyomot lel a saját rádióadójához, majd kibombázzák magát az adóállomást is és az ott ténykedő házaspár női tagja (Käthe, azaz Kátya – Ekatyerina Gradova) az elhárítás karmaiba jut, ő maga pedig óvatlanul, ujjlenyomatot hagyva, egy szőnyegbombázás alatt felhívja a pártkancellária vezetőjét, Martin Bormannt, hogy informálja őt Himmler külön tárgyalásairól és még jobban felpaprikázza a náci vezetés üldözési mániáit.
Stirlitz viselkedése felkelti főnökének, a GESTAPO vezetőjének, azaz Müllernek (Leonyid Bronyevoj) a figyelmét, aki innentől kezdve kettős játszmát játszik: egyrészt Stirlitzet teszteli nap mint nap, másrészt Stirlitz félrevezető „eredményeivel” igyekszik konkurálni a rivális titkosszolgálattal, amelynek vezetője Schellenberg, ugyanakkor igyekszik kivédeni Himmler fondorlatait is. A fordulatos történetben a különtárgyalások elbuknak (ez történelmi tény), Kátya megússza az egészet.
Stirlitz pedig...

A zeneszerző Mikael Tarivergyiev, muzsikája önálló számokként is tökéletesen megállja mindenütt a helyét. A film készítői nagy hangsúlyt helyeztek arra a szereplők lelkiállapotának a bemutatására is, és mivel a filmben mindenki megkeseredett, ezért sok az olyan jelenet, amikor semmi nem történik, csak zene szól: Stirlitz elmereng egy nő látványán, filmet néz a moziban, cigarettázva ballag a hűvös utcákon, vagy kirakósdit játszik az irodájában, miközben körülötte zuhognak a bombák.

Pjotr Katajev operatőr és a rendező közös munkája volt ez az erős atmoszférateremtés, amely az egész filmen végigvonul: hogy lehet csak két ember párbeszédéből hatásos feszültséget teremteni.

Külön ki kell emelni Oleg Bronyevoj alakítását, teljesen eszköztelenül tudja megjeleníteni Gestapo-Müllere ravasz figuráját, aki mindenkivel nyájas, de minden szavára figyelni kell.
A film a nézőt alaposan hozzásegíti ahhoz is, hogy megfelelően tudja értelmezni a történetet. Az egész film alatt folyamatosan elmagyarázza a narrátor (Both Béla).Végül: a film nem véletlenül készült fekete-fehérben. A mű bemutatja a célszemély életrajzát korabeli dokumentumokkal - azok meg fekete-fehérek voltak. Így a film a dokumentum- és képzelt jeleneteket összemossa egymással, s ez az egyik erőssége is, hiszen így valósághű lesz az.Meglepő, hogy Stirlitznek milyen kultusza támadt a film bemutatása után Kelet-Európában. A film alapjául szolgáló mű szerzője, Julian Szemjonov például kénytelen volt a szovjet közönség nyomásra továbbírni a művét, bár az 1984-ben megjelent A tavasz megszépíti Berlint c. könyv nem egy Nobel-díjra jelölt alkotás...
És a Stirlitz-dosszié népi viccelemekkel is elkeveredett az idők folyamán. A karakter ugyanis annyira hatásos volt, hogy a legkülönbözőbb tréfákat hozta létre a köznyelvben.

A szájbarágós narrációt figurázta ki a következő vicc:
Stirlitz a berlini állatkert mellett sétál, amikor egy villogó szempárra lesz figyelmes a sötétben. Azt hiszi, hogy főnöke az, Müller, a GESTAPO vezetője, aki követi őt.
- A kurva anyád, Müller- gondolja Stirlitz.
- A kurva anyád, Stirlitz – gondolja a bagoly…

- Ki a példaképe?

- Stirlitz.

- ???

- Annyira vakmerő, hogy cirill betűs, orosz nyelvű leveleket ír Himmlernek...


* * * * *


A filmben a provokátor Klaus szerepét alakító Lev Dukov 2003-ban elmesélte, hogy évekkel a film bemutatása után együtt játszott valahol vidéken Tyihonovval, s miközben a kocsira vártak, egy nő rontott be szállodai szobájukba. A fellelkesült asszony fiacskámnak nevezve odarohant Tyihonovhoz, átölelte, s így kiáltott: "Elmesélem az unokáimnak, hogy megöleltem Stirlicet!"
Dukov akkor értette meg, hogy Tyihonov nemzeti hős lett.

* * * * *

A regény legvégén Rökk Marika slágerét hallgatja Stirlic. Persze, a táncos-énekesnő is magyar! 1913-ban született Egyiptomban, első fellépése egy budapesti gyermekbalettben volt. A Rökk család 1924-ben Párizsba költözött, és rá egy évre Marika már a Moulin Rouge-ban táncolt a Hoffmann Girls táncegyüttes tagjaként. Fellépett a New York-i Broadway-en is, miközben iskolai tanulmányait folytatta.

Európában 1929-től aratott nagy sikereket, és évtizedeken keresztül az operett egyik csillaga volt egész Európában. Nagysikerű revüsztárként és operettprimadonnaként később a film felé fordult, több brit és magyar filmben is szerepelt. 1933-ban Berlinben telepedett le, ahol a férje, Marlene Dietrich felfedezője, Georg Jacoby által rendezett zenés produkciókban lépett fel, osztrák és német filmek népszerű sztárja lett. Szemére vetették, hogy a náci időszakban Goebbels propagandafilmjeiben szerepelt, emiatt a II. világháború után egy időre eltiltották a filmezéstől.
1948-tól szerepelhetett ismét filmekben, de már nem volt olyan sikeres, mint a háború előtt, ezért inkább visszatért a színpadra. Operett- és musicalszerepekben ismét az élvonalba került.

A Németországban forgatott filmjeinek kópiái Hitler főhadiszállásáról hadizsákmányként a Szovjetunióba kerültek, ahol rövid idő alatt igen népszerű lett.
1984-ben visszavonult, és ápolta súlyosan beteg második férjét.
1992-ben Kálmán Imre születésének 110. évfordulója alkalmából Budapesten lépett fel Marica grófnő szerepében - még ekkor is ragyogó formában volt. „Isten és a természet ajándékát, fiatalos külsőmet, erőmet, ambíciómat mindig jól kamatoztattam, máig megőriztem."
A primadonna 91 éves korában Badenben hunyt el.
Lánya Gaby színésznőként dolgozik.